Μία ανώτερη Παρτίζαν από την αρχή μέχρι το τέλος δεν άφησε περιθώρια στη Ζαλγκίρις, επικρατώντας άνετα 93-85, μέσα στο Κάουνας.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς συντηρούσε διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος και έτσι έφτασε στην τέταρτη σερί της νίκη που την έστειλε στο 8-6. Αντίθετα, οι Λιθουανοί γνώρισαν την τρίτη σερί τους ήττα, υποχωρώντας στο 5-9.

Κορυφαίος ο Κέβιν Πάντερ με 22 πόντους, με τον Ντόζιερ να προσθέτει 16π. με 7 ριμπάουντ και τον Νάναλι άλλους 14π.

Από την ομάδα του Κάουνας, ήταν απελπιστικά… μόνος του ο Κίναν Έβανς με 33 πόντους, ενώ άλλους 18π. είχε ο Ρόλαντς Σμιτς. Ντεμπούτο για τον νεοαποκτηθέντα Όστιν Χόλινς, με 3 πόντους.

Πολύ φορτσάτη μπήκε η Παρτίζαν, πηγαίνοντας στο +11 (5-16), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να φέρει το ματς στο τρίποντο (19-22), στο 9’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 για το +10 (19-29), με τον Έβανς να διαμορφώνει το 21-29 της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησαν οι Σέρβοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τα τρίποντα του Πάντερ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (24-40), στο 12’. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε με Έβανς και Χόλινς, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (35-44), στο 15’. Ωστόσο, Καμπόκλο και Ντόζιερ πήραν από το χέρι την Παρτίζαν για το νέο +16 (42-58), με τις βολές του Έβανς να κάνουν το 44-58 του πρώτου ημιχρόνου.

Με 3/3 βολές από τον Πάντερ μπήκε η Παρτίζαν στο δεύτερο μέρος, για το +17 (44-61), με τη Ζαλγκίρις να απαντά με επιμέρους σκορ 11-1 (55-62), μέχρι το 23’. Ο Πάντερ «ξεκόλλησε» προσωρινά τους Σέρβους, με τους Σμιτς και Έβανς να μειώνουν ακόμη περισσότερο (58-64), στο 25’. Ωστόσο, εκεί ανέλαβε… δράση ο ΛεΝτέι για το +14 (62-76) των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (64-76).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε καθόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Παρτίζαν να διατηρεί σταθερά τη διψήφια απόστασή της και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 85-93.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 44-58, 64-76, 85-93