Μόνη στην 3η θέση ανέβηκε και πάλι η Ρόμα αφού επικράτησε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα με σκορ 4-1 απέναντι στην Κιέβο.

Οι «τζιαλορόσι» παρά τις μαζεμένες αλλαγές που έκανε ο Ντι Φραντσέσκο δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και ο Σίκ μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε τον δρόμο της νίκης. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Τζέκο έκανε το 2-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» το τρίποντο. Στο 56ο λεπτό ο Ζουάν Ζέσους αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα και ο τεχνικός της Ρόμα αναγκάστηκε να καλύψει το κενό στα μετόπισθεν βάζοντας στο ματς τον Μανωλά, που δεν είχε σκοπό να τον χρησιμοποιήσει. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι τζιαλορόσι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πέτυχαν δύο απανωτά γκολ με τους Ελ Σαραουΐ και Τζέκο (65’ και 67’). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Ινγκλέζε στο 88ο λεπτό.

Έτσι, η Ρόμα, έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τη Λάτσιο, ανέβηκε μόνη στην 3η θέση με 70. Από την άλλη πλευρά, η Κιέβο παρέμεινε στην 17η με 31 και εξακολουθεί να δίνει μάχη για την παραμονή.