Έτοιμη να προσφύγει στη FIFA και να ζητήσει την επανάληψη της αναμέτρησης με την Ουγκάντα (0-0), είναι η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Γκάνας. Αφορμή στάθηκε η απόφαση του διαιτητή του ματς να ακυρώσει ως οφσάιντ, το γκολ που σημείωσε ο Ντάνιελ Μπένετ στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, το οποίο πιθανότατα θα χάριζε την νίκη στα «μαύρα αστέρια».

«Τέτοιου είδος αποφάσεις δεν μας αφήνουν άλλη επιλογή από το να ζητήσουμε από την FIFA να αναθεωρήσει κάποιες ενέργειες. Για αυτό ζητάμε από την παγκόσμια ομοσπονδίανα εξετάσει την περίπτωση επανάληψης του παιχνιδιού» ήταν η θέση της γκανέζικης ομοσπονδίας.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Γκάνα βρίσκεται στην τρίτη θέση του 5ου ομίλου με 6 πόντους και επί της ουσίας με το... ενάμισι πόδι εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Ουγκάντα έχει 8 ενώ η πρωτοπόρος Αίγυπτος έχει 9, με ένα παιχνίδι λιγότερο. Έτσι αν οι «Φαραώ» επικρατήσουν του Κονγκό θα σφραγίσουν την παρουσία τους στο Μουντιάλ της Ρωσίας.