Τη δεύτερη νίκη του στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 πήρε το Ισραήλ νικώντας πολύ δύσκολα στο Τελ Αβίβ τη Μεγάλη Βρετανία με 82-75. Ο Γκάι Πνίνι με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ρίτσαρντ Χάουελ και 15 ο Ραβίβ Λίμοναντ. Ο Γκέιμπ Ολασένι με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε από την προσεχή αντίπαλο της Ελλάδας (Κυριακή, 18:00, στο Ηράκλειο), που γνώρισε την τρίτη της ήττα στο νήμα για τον όγδοο όμιλο.

Οι Βρετανοί άρχισαν εντυπωσιακά (0-7), όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Χάουελ κατάφεραν να προσπεράσουν (16-13). Γρήγορα, ωστόσο, τα πράγματα άλλαξαν και πάλι. Τα τρίποντα του Σόντερς έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +5 (28-33) και παρά τις προσπάθειες του Λίμοναντ (39-38) χάρη κυρίως στον Οκερέαφορ έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά (43-44). Μέσα σε ένα τετράλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο η Μ. Βρετανία εκτόξευσε τη διαφορά στους δέκα (47-47) με αιχμή τον Ολασένι. Το Ισραήλ έχοντας απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Μπεν Χιμόλ ισοφάρισε άμεσα (61-61) και με τρίποντο του Μένκο πέρασε μπροστά με 64-61. Στα μισά της τέταρτης περιόδου, δε, έφτασε και στο 69-63, ωστόσο οι Βρετανοί με τρίποντο του Μάρεϊ δυόμισι λεπτά πριν το τέλος πήραν το προβάδισμα (72-73). Ο Πνίνι με ένα απίθανο τρίποντο και φάουλ και ο Χάουελ ανέτρεψαν εκ νέου τα δεδομένα (78-73) και ο πρώτος με ένα πολύ δύσκολο καλάθι στα 28’’ (80-75) ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-20, 43-44, 64-61, 82-75.