Από τη φάση των «64» προέκυψαν εκπλήξεις στο Κύπελλο Γαλλίας!

Οι δύο ομάδες της Ligue 1 αποχαιρέτησαν πρόωρα τον θεσμό, καθώς ηττήθηκαν 1-0 από τις Εντέντ και Βιρί Σατιγιόν της Γ’ κατηγορίας αντίστοιχα και μάλιστα ο αποκλεισμός ήρθε με τον χειρότερο τρόπο για την πρώτη, καθώς δέχθηκε το γκολ στις καθυστερήσεις!

Από ‘κει και πέρα, η Λιόν χρειάστηκε περίπου μία ώρα παιχνιδιού για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της μαχητικής Μπουρζ και με τα τέρματα των Τεριέ (59’) και Μεντί (77’), επικράτησε 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τους «32».

Αναλυτικά οι ομάδες που προκρίθηκαν από τους αγώνες του Σαββάτου (5/1) είναι οι: Βιρί Σαντιγιόν, Κρουά, Μαρινιάν, Ερμπιέρ, Μπαστιά, Ορλεάν, Αμιάν, Λιόν Ντουσέρ, Γκινγκάμπ, Μπερζεράκ, Εντέντ, Νανσί, Καέν, Ντιζόν, Βιλφράνς, Μετς, Σετ.