Europa League

Έκπληξη στο... Ζενίτ

Η Ζενίτ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Μπάγερν Μονάχου στην «Αλιάντς Αρένα» στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου UEFA και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του επαναληπτικού στο «Πετρόφσκι». Ο Ριμπερί στο 18’ και ο Λούσιο με αυτογκόλ στο 60’ τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Ισόπαλος χωρίς γκολ έληξε ο έτερος ημιτελικός στο «Άιμπροξ» ανάμεσα στη Ρέιντζερς και τη Φιορεντίνα αφήνοντας ανοικτούς τους λογαριασμούς των δύο ομάδων. Όλα πλέον θα κριθούν στις ρεβάνς που θα γίνουν την πρωτομαγιά σε Αγία Πετρούπολη και Φλωρεντία αντίστοιχα.

Μπάγερν Μονάχου-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 1-1

Στο πρώτο μέρος η Μπάγερν είχε την πλήρη υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε στο 18’, όταν ο Ζε Ρομπέρτο «τσίμπησε» την μπάλα αναγκάζοντας τον Ρίκσεν να τον ανατρέψει εντός περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ριμπερί, με τον Μαλαφέεφ να αποκρούει το πρώτο σουτ του Γάλλου μέσου, αλλά τον τελευταίο να σκοράρει στην επαναφορά κάνοντας το 1-0. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην επανάληψη. Οι πρωταθλητές Ρωσίας απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 52’, όταν σουτ του Φαϊζούλιν πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καν. Πέντε λεπτά μετά οι Βαυαροί άγγιξαν το 2-0 με τον Ποντόλσκι, αλλά στο 60’ η «Αλιάντς Αρένα» πάγωσε. Ο Λούσιο στην προσπάθειά του να ανακόψει σέντρα από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του «γράφοντας» το 1-1. Στο 79’ η Μπάγερν άγγιξε το 2-1, αλλά ο Μαλαφέεφ απέκρουσε εντυπωσιακά τη βολίδα του Λούσιο. Στο 83’ ο Ζε Ρομπέρτο έδιωξε την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή της εστίας της ομάδας του σε σουτ του Φαϊζούλιν. Ακολούθησαν δύο ακόμη καλές στιγμές με πρωταγωνιστή τον Αρσάβιν για τους γηπεδούχους, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Μαλαφέεφ με δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις κράτησε το 1-1 για τη Ζενίτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπάγερν (Χίτσφελντ): Καν (67’ Ρένσινγκ), Λαμ (80’ Κρόος), Γιάνσεν, Λούσιο, Ντεμικέλις, Φαν Μπόμελ, Ζε Ρομπέρτο, Σβαϊνστάιγκερ (66’ Λελ), Ριμπερί, Ποντόλσκι, Κλόζε.

Ζενίτ (Άντβοκαατ): Μαλαφέεφ, Κρίζανατς, Ρίκσεν, Ζιριάνοφ, Σιρόκοφ, Σερλ, Τίμοστσουκ, Φαϊζούλιν, Ντενίσοφ, Αρσάβιν, Πογκρέμπνιακ.

Διαιτητής: Λούμπος Μίχελ (Σλοβακία)

Ρέιντζερς-Φιορεντίνα 0-0

Σε ένα μετριότατο ποιοτικά παιχνίδι με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες Ρέιντζερς και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0 στο «Άιμπροξ». Οι «βιόλα» είχαν καλύτερη εικόνα στην αναμέτρηση κι έφτασαν περισσότερες φορές κοντά στο γκολ, αλλά οι «τζερς», που ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη, διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους και πλέον όλα θα κριθούν στο «Αρτέμιο Φράνκι» σε μία εβδομάδα.

Ρέιντζερς (Σμιθ): Αλεξάντερ, Γουίερ, Πάπατς, Χεμντανί, Νόβο (59’ Μπούφελ), Νταρσβίλ (60’ Κουζάν), Μπρόντφουτ, Κουεγιάρ, Γουίτακερ, Ντέιλι, Ντέιβις.

Φιορεντίνα (Πραντέλι): Φρέι, Γκαμπερίνι, Λιβεράνι, Γιόργκενσεν, Μοντολίβο, Γκόμπι, Ουιφαλούσι, Σαντάνα, Μούτου, Πατσίνι (81’ Βιέρι), Κουζμάνοβιτς.

Διαιτητής: Κύρος Βασαράς (Ελλάδα)