Γενικά

Απλά ανώτερη...

Ο προπονητής της Άαλμποργκ Μπρους είχε 2 στα 2 απέναντι στον Άλεξ Φέργκιουσον. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως, ήθελε πάση θυσία τη νίκη στο παιχνίδι κόντρα στην Άαλμποργκ και το σερί ήταν απλά… αδύνατο να συνεχιστεί. Χωρίς να βάλουν στο «τέρμα» τις μηχανές, οι πρωταθλητές Αγγλίας επικράτησαν με 3-0 ( Ρούνεϊ 22΄, Μπερμπάτοφ 55΄, 79΄) και έφτασαν τους επτά βαθμούς στον 5ο όμιλο.

Η ομάδα του Άλεξ Φέργκιουσον είχε την κατοχή της μπάλας από την αρχή του παιχνιδιού, χωρίς, ωστόσο, να πιέζει την αντίπαλό της. Οι Ρονάλντο και Νάνι είχαν αρκετή διάθεση δημιουργούσαν αρκετά επικίνδυνες καταστάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Άγγλους ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν ο Φέρντιναντ, μετά από κόρνερ του Νάνι έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, αλλά ο Ζαζά απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Νάνι, δέκα λεπτά αργότερα απείλησε την εστία της Άαλμποργκ με μακρινό σουτ, αλλά και πάλι ο Ζαζά διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Η επόμενη φάση που απείλησαν οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν κι αυτή που τους έβαλε μπροστά στο σκορ, στο 22΄. Ο Σκόουλς έκανε την κάθετη πάσα, βρίσκοντας τον Ρούνεϊ στην περιοχή κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το γκολ.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Έλεγχαν τον αγώνα, κρατώντας τη μπάλα και περίμεναν την κατάλληλη ευκαιρία για να «κλειδώσουν» το παιχνίδι. Αυτή η ευκαιρία ήρθε στο 55΄, όταν ο Αουγκουστίνουσεν αδράνησε, έχασε το κοντρόλ και ο Μπερμπάτοφ το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 0-2. Ο Βούλγαρος επιθετικός διπλασίασε τα τέρματά του στο 79ο λεπτό, όταν με βολ-πλανέ πέτυχε ένα πολύ όμορφο σε εκτέλεση γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Άαλμποργκ (Μπρους Ρίοχ): Ζαζά, Πέντερσεν, Μπουσάμπ (38΄ Κακά), Όλφερς, Γιοχάνσον, Σαγκανόφασκι, Αουγκουστίνουσεν, Κουρτ, Μπόγκελουντ, Ρισκγάρντ, Ενέβολντσεν

Μαν. Γιουνάιτεντ ( Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σααρ, Εβρά, Φέρντιναντ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπερμπάτοφ, Ρούνεϊ (59΄ Τέβεζ), Βίντιτς, Νάνι, Σκόουλς (25΄ Γκιγκς), Ράφαελ ( 69΄ Μπράουν) , Ο΄Σέι

Επιμέλεια: Γεράσιμος Μανωλίδης