Βήμα τελικού…

Προβάδισμα για την πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου Hellas Online πήρε ο Ολυμπιακός ο οποίος ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Αστέρα στην Τρίπολη στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση. Οι Αρκάδες με δύο κεφαλιές του Φιλομένο στο 29΄ και το 35΄ πήραν σαφέστατο προβάδισμα, όμως ο Ντιόγο με σουτ στο 43΄ και κεφαλιά «ψαράκι» στο 73΄ γύρισε το ματς. Καλός ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου με τους παίκτες του Κωστένογλου να έχουν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια, πιο μέτριο αρχικά το δεύτερο στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία. Η «χρυσή» ευκαιρία για τους παίκτες του Βαλβέρδε να «κλειδώσουν» από τώρα την πρόκριση χάθηκε στο 83΄ με το οριζόντιο δοκάρι του Ντάρμπισαϊρ και τη κεφαλιά στη συνέχεια του Τοροσίδη που έδιωξε ο Αμπάρης. Έπειτα απ' την πρώτη αγωνιστική έπαιξε και πάλι ο Μιλάνο. Την κόκκινη κάρτα είδε ο Λέτο στο 86΄.

Απ’ το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν καλός, σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις. Η επιθυμία του Ολυμπιακού να σκοράρει από νωρίς ένα εκτός έδρα γκολ ήταν έκδηλη απ’ την αρχή και οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε φρόντιζαν να πιέζουν από ψηλά τον αντίπαλο.

Το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων μπορεί να ήταν δυνατό, όμως ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ανώτερος και πιο ουσιαστικός κάθε φορά που έβγαινε μπροστά, οι προσπάθειες προέρχονταν όπως πάντα απ’ τα πόδια του Καρντόσο, ενώ σε εκπληκτική μέρα βρέθηκε ο Ζαουάντ Ζαϊρί ο οποίος εξέθεσε ουκ ολίγες φορές τους «ερυθρόλευκους» αμυντικούς με τις ατομικές του ενέργειες. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους στο 9΄, αλλά η έμπνευση του Ζαϊρί να «κρεμάσει» τον Νικοπολίδη δεν έπιασε μιας και η μπάλα έφυγε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαστία «σέρβιρε», αλλά ο Φλάβιο δεν κατάφερε νικήσει με πλασέ τον Νικοπολίδη.

Οι Πειραιώτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην περιοχή του Αμπάρη στο 22΄, με τον Πατσατζόγλου να μην ανησυχεί ιδιαίτερα με σουτ τον έμπειρο πορτιέρο, ενώ έξι λεπτά αργότερα διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λαζαρίδη πάνω στον Ντιόγο, σε μια φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση. Στο 28΄ ο Ζαϊρί αφού πρώτα «χόρεψε» τους αντίπαλους που βρέθηκαν στο δρόμο του, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Φιλομένο ο οποίος με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη βάζοντας μπροστά την ομάδα του.

Το γκολ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους παίκτες του Κωστένογλου οι οποίοι ήλεγχαν το χώρο της μεσαίας γραμμής. Έπειτα από κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Φλάβιο (33΄) και Καρντόσο (34΄), ο Φλάβιο στο 35΄ με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Φιλομένο που με κεφαλιά και πάλι έδωσε «αέρα» δύο γκολ στην ομάδα του αφήνοντας «άγαλμα» για δεύτερη φορά τον Αντώνη Νικοπολίδη. Στην αρχή πάντως φαίνεται ο Αργεντινός να βρίσκεται οφσάιντ σε μια δύσκολη φάση. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγει μπροστά όμως οι Αρκάδες με το πάθος που τους διέκρινε πήγαιναν πρώτοι πάνω στη μπάλα διώχνοντας τον κίνδυνο.

Όλα έδειχναν πως το 2-0 θα ήταν το σκορ ημιχρόνου, όμως στο 43΄ ο Ντιόγο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Αστέρα και με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Αμπάρη παρά το γεγονός πως εκείνος ακούμπησε αρχικά τη μπάλα.

Μέτριο ήταν το τέμπο του δεύτερου 45λεπτου. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία, όμως δεν ήταν πολλές οι φορές δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Αμπάρη, ενώ ο Αστέρας σε πιο «ρηχά νερά» σε σχέση με το πρώτο μέρος στηριζόταν στο «μυαλό» του Καρντόσο και τις εμπνεύσεις του Ζαϊρί. Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Φιλομένο δεν είχε το «καθαρό» μυαλό να πασάρει στον αμαρκάριστο Καούνο που ήταν δίπλα του και τελειώνοντας με σουτ τη φάση έστειλε τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με την ευκαιρία του Ντιόγο, όταν το αριστερό σουτ του Βραζιλιάνου από πλάγια θέση έφυγε άουτ.

Στο 73΄ ο Ντιόγο εκμεταλλευόμενος την ωραία σέντρα του Γκαλέτι απ’ τα δεξιά έπιασε την κεφαλιά «ψαράκι» κάνοντας το 2-2 γυρνώντας έτσι με δεύτερο προσωπικό του τέρμα την κατάσταση για την ομάδα του. Ο Ισπανός ένα τέταρτο πριν τη λήξη έκανε τις κινήσεις του περνώντας τους Ντάρμπισαϊρ και Παπαδόπουλο, ενώ ο Κωστένογλου έριξε στη «μάχη» τον Μάουρο Μιλάνο ο οποίος είχε ν’ αγωνιστεί απ’ την πρώτη αγωνιστική.

Ο Άγγλος επιθετικός παρότι αγωνίστηκε πολύ λίγο φρόντισε και πάλι να δείξει τις ικανότητες του έχοντας ένα σουτ στο 80΄, ενώ τρία λεπτά αργότερα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στέλνοντας με σουτ τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αμπάρη. Στη συνέχεια της φάσης ο έμπειρος πορτιέρο έκανε την επέμβαση του αγώνα αποσοβώντας έστω και μισοπεσμένος την κεφαλιά του επερχόμενου Τοροσίδη.

Στο 86΄ ο Λέτο είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων τους «έσπρωξε» να βγουν μπροστά. Στη μοναδική επικίνδυνη κατάσταση που δημιούργησαν στα λεπτά που αμένεναν, ο Νικοπολίδης σε εκτέλεση φάουλ του Μαρσελάο είπε «όχι» για να μείνει αυτό το 2-2 που δίνει το πάνω χέρι στον Ολυμπιακό για την πρόκριση στον τελικό.