Eurobasket '09

Δ’ Όμιλος: Πολωνία – Βουλγαρία 90-78

Με το «δεξί» μπήκαν οι οικοδεσπότες Πολωνοί στο Ευρωμπάσκετ, καθώς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από την Βουλγαρία του Πίνι Γκέρσον και νίκησαν με 90-78. Με τους Ιγνιέρσκι και Λόγκαν να κάνουν όργια, η Πολωνία επικράτησε εύκολα στον εναρκτήριο αγώνα του Δ’ ομίλου. Να σημειώσουμε ότι πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των 15 Βούλγαρων που χάθηκαν στην λίμνη Οχρίδα.

Ο αγώνας

Οι Πολωνοί μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και παρασυρόμενοι από τον κόσμο τους ξεκίνησαν πιο ζεστά το ματς. Ωστόσο η Βουλγαρία ακολουθούσε και μάλιστα έφτασε την διαφορά στον ένα πόντο (17-16), αλλά εκεί οι διοργανωτές με επιμέρους σκορ 15-2 έφτασαν τη διαφορά στους 14 (32-18). Ο Ρόλαντ πέτυχε τρίποντο στην εκπνοή για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με το πίνακα του σκορ να δείχνει 32-21. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Πολωνία έκλεισε το δεκάλεπτο χωρίς να πραγματοποιήσει ούτε μια αλλαγή.

Μετά το υποχρεωτικό τάιμ-άουτ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όπως ακριβώς τελείωσαν το δεκάλεπτο. Ο Πίνι Γκέρσον έκανε συνέχεια αλλαγές, αλλά δεν μπορούσε να βρει μια ικανή πεντάδα που να μπορεί να διαχειριστεί τις ιδιαιτερότητες του αγώνα, ενώ από την άλλη, η Πολωνία εκμεταλλευόταν τα αμυντικά κενά των αντιπάλων τους, συντηρώντας εύκολα την διαφορά που είχε «χτίσει». Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο και με τους Ιγνιέρσκι και Γκορτάτ να είναι οι μέχρι στιγμής καλύτεροι του αγώνα, οι Πολωνοί πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 52-37, με τον Λόγκαν μάλιστα να πετυχαίνει τρίποντο στην εκπνοή.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Κατζούριν ξεκίνησε με την ίδια πεντάδα που εμπιστεύτηκε από την αρχή του αγώνα και οι συγκεκριμένοι «5» δεν τον απογοήτευσαν. Με τον Ιγνιέρσκι να δείχνει ασταμάτητος οι διοργανωτές, συντήρησαν την διαφορά, καθώς προηγούνταν με 75-58.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο έμοιαζε να είναι τυπική διαδικασία. Η Βουλγαρία βέβαια δεν «εγκατέλειψε τα όπλα» και σε συνδυασμό με τους Πολωνούς που ολιγώρησαν κάπως, μείωσαν τη διαφορά στους 7 (79-72), κυρίως χάρη στον Ν. Ιβάνοφ. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι «αφυπνίστηκαν»έχτισαν ξανά τη διαφορά, φτάνοντας τελικά στην δίκαιη επικράτηση με 90-78. Ο Πίνι Γκέρσον από την άλλη, πρέπει να προβληματιστεί καθώς αν χάνει τόσο εύκολα από τους Πολωνούς, η συνέχεια με τους Λιθουανούς και τους Τούρκους μοιάζει εξαιρετικά δυσοίωνη.

Δεκάλεπτα: 32-21, 52-37, 75-58, 90-78

Πολωνία (Μ. Κατζούριν): Ιγνιέρσκι 22π. (4/7 τριπ.), Λόγκαν 23π. (9 ας. 4κλ.), Γκορτάτ 16π. (10 ριμπ, 5 κοψίματα), Λάμπε 17π. (5 ριμπ, 4 κοψίματα), Κοζάρεκ 8π. (7 ας.) – Ρόζικ, Σβέτσικ 4π., Βόιτσικ Κιλίνσκι.

Βουλγαρία (Π. Γκέρσον): Ν. Ιβάνοφ 18 π. (5 ριμπ), Ρόουλαντ 20π. (2κλ.), Στόικοφ 8 π., Βιντένοφ 11 π.(3 ας.), Εφθίμοφ 7π.(10ριμπ.) – Κ. Ιβάνοφ 2π., Γκεοργκίεφ 12π., Μλαντένοφ, Αβράμοφ

Επιμέλεια: Βαγγέλης Αυγουστής