Eurobasket '09

Β’ Όμιλος: Γαλλία-Γερμανία 70-65

Ίδρωσε, αλλά τελικά κατάφερε η Γαλλία να νικήσει τη Γερμανία με 70-65 κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στον Β’ Όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Κορυφαίος ο Ρόνι Τουριάφ με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους «τρικολόρ», αλλά αυτός που έκρινε το ματς στην τελευταία περίοδο ήταν ο κακός μέχρι τότε Τόνι Πάρκερ.

Ο αγώνας…

Όσοι περίμεναν η Γερμανία δίχως Νοβίτσκι και Κέιμαν να γίνει σάκος του μποξ για τη Γαλλία, έσφαλαν. Τα ανανεωμένα «πάντσερ» του Ντιρκ Μπάουερμαν καθοδηγούμενα από δύο παλιούς, τον Πάτρικ Φέμερλινγκ και τον Στέφεν Χάμαν, είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +3 (14-17). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να ελέγχουν το ρυθμό, αλλά τον Ρόνι Τουριάφ να κρατά με εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο ρακέτες τους «τρικολόρ» κοντά στο σκορ.

Ο σέντερ των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς-σε αντίθεση με τον μετριότατο ως τότε Τόνι Πάρκερ-συνέχισε να κυριαρχεί και χάρη κυρίως σε αυτόν το συγκρότημα του Βενσάν Κολέ κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενο με βραχεία κεφαλή (50-48). Ο γκαρντ των Σαν Αντόνιο Σπερς αφυπνίστηκε στο κατάλληλο σημείο και με συνεχή προσωπικά καλάθια έφερε τη Γαλλία στο +4 (66-62) ένα λεπτό πριν το τέλος. Με γκολ-φάουλ του Χάμαν οι Γερμανοί πλησίασαν στον πόντο (66-65), αλλά ο Πάρκερ φρόντισε να μη χαθεί το προβάδισμα για την ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 14-17, 33-37, 50-48, 70-65.

Γαλλία (Κολέ): Ντιό 2, Μπατούμ 12 (8 ριμπ.), Ζανό 2, Κοφί, Μαχινμί, Πάρκερ 19 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Φλ. Πιετρούς 3, Ντε Κολό 5, Ντιαό 7, Τουριάφ 15 (14 ριμπ.), Τραορέ 5.

Γερμανία (Μπάουερμαν): Στάιγκερ, Σάφαρτσικ 5, Σούλτσε 13, Όλμπρεχτ 2, Βισότσκι 4, Χάμαν 9, Γκριν 12, Χάρις 4, Φέμερλινγκ 11 (8 ριμπ.), Μπέντσινγκ, Γιάγκλα 5.