Europa League

LIVE: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ-ΑΕΚ 2-1 (Τελικό)

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση ΑΕΚ-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στη Λευκορωσία, για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Η «Ένωση» που αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το 53' λόγω αποβολής του Μαϊστοροβιτς, άνοιξε το σκορ στο 31' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπλάνκο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51' με τον Παβλόφ και πήραν προβάδισμα στο 85' με τον Αλουμόνα. Παρακολουθήστε ζωντανά από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση ΑΕΚ-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στη Λευκορωσία, για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Η «Ένωση» που αγωνίζεται με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Μαϊστοροβιτς (53') και Άρτσε (90+1'), άνοιξε το σκορ στο 31' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπλάνκο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51' με τον Παβλόφ και πήραν προβάδισμα στο 85' με τον Αλουμόνα. Παρακολουθήστε ζωντανά από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

90+4' Τέλος του αγώνα.

90+2' Αποβάλλεται ο Ντούσαν Μπάγεβιτς για διαμαρτυρία.

90+1' Κόκκινη κάρτα στον Άρτσε. Ο Αργεντινός αμυντικός βλέπει δεύτερη κίτρινη.

90' Δύο λεπτά επιπλέον χρόνου.

85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΕ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΑΛΟΥΜΟΝΑ 2-1. Ο επιθετικός των γηπεδούχων αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή καθώς δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του εκτελείται κόρνερ από δεξιά, ο νεοεισελθών παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σάχα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

85' Αλλαγή για την ΜΠΑΤΕ. Ο Αλουμόνα στη θέση του Μπορντάτσοφ.

82' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο στη θέση του Νέμεθ.

81' Κίτρινη κάρτα στον Καφέ (για διαμαρτυρία).

77' Σουτ του Γκοαργιάν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ.

74' Σουτ του Γκοαργιάν στην αγκαλιά του Σάχα.

72' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΜΠΑΤΕ! Ο Ροντιόνοφ σε τετ α τετ σούταρε ψηλά άουτ.

71' Κίτρινη κάρτα στον Γκοαργιάν.

65' Αλλαγή για την ΜΠΑΤΕ. Ο Γκοαργιάν στη θέση του Λιχτάροβιτς.

64' Η ΜΠΑΤΕ πιέζει την ΑΕΚ, ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Μαϊστόροβιτς.

62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καράμπελας στη θέση του Χουανφράν.

61' Κίτρινη κάρτα στον Βολόντκο.

59' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάκος στη θέση του Μπλάνκο.

55' Αλλαγή για την ΜΠΑΤΕ. Ο Σκάβις στη θέση του Παβλόφ.

53' Κόκκινη κάρτα στον Μαϊστόροβιτς! Ο κεντρικός αμυντικός των «κιτρινόμαυρων» βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κρίβετς.

51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΕ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΠΑΒΛΟΦ 1-1. Μακρινό σουτ του Κρίβετς, ο Σάχα αποκρούει αλλά ο Παβλόφ στην επαναφορά πλασάρει και ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μαϊστόροβιτς.

37' Μετά το γκολ η ΑΕΚ έχει βρει τα «πατήματά» της.

31' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΜΠΛΑΝΚΟ 0-1! Ο Αργεντινός επιθετικός εκτελεί εύστοχα την εσχάτη των ποινών, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Βερέμκο!

30' Κίτρινη κάρτα στον Σοσνόφσκι.

30' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Νέμεθ ανατράπηκε από τον Σοσνόφσκι.

28' Παρά λίγο αυτογκόλ από τον Γιάχιτς! Ο Ραντιόνοφ έκανε κοντρόλ μέσα στην περιοχή και ο Βόσνιος αμυντικός της «Ένωσης» στην προσπάθειά του να διώξει, πραγματοποίησε προβολή από πίσω, βρήκε την μπάλα η οποία πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάχα, κόρνερ.

25' Οι γηπεδούχοι έχουν ανεβάσει ρυθμό στο τελευταίο 10λεπτο και πιέζουν την ΑΕΚ.

22' Μακρινό σουτ του Νέμεθ, πολύ ψηλά άουτ.

19' Μονοκόμματο σουτ του Παβλόφ, άουτ.

17' Κοντινό σουτ του Νεχκχάιτσικ, άουτ.

15' Αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει καταφέρει να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η ΑΕΚ δεν έχει παραταχθεί, ούτε δείχνει διατεθειμένη να κλειστεί στα καρέ της.

11' Μακρινό σουτ του Σκόκο, μαζεύει χωρίς πρόβλημα ο Βερέμκο.

7' Ωραία μεταβόβαση του Σκόκο στον Μπλάνκο μέσα στην περιοχή, όμως ο τελευταίος δεν βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε και την απομακρύνει.

3' Σουτ του Νεχκχάιτσικ στην αγκαλιά του Σάχα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Βίκτορ Γκοντσαρένκο): Βερέμκο, Γιούροβιτς, Μπορντάτσοφ (85' Αλουμόνα), Σοσνόφσκι, Σίτοφ, Νεχκχάιτσικ, Λιχτάροβιτς (65' Γκοαργιάν), Παβλόφ (55' Σκάβις), Ραντιόνοφ, Κρίβετς, Βολόντκο.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Άρτσε, Χουανφράν (62' Καράμπελας), Καφές, Ενσαλίβα, Μπλάνκο (59' Μάκος), Νέμεθ (82' Λεονάρντο), Μαντούκα, Σκόκο.

ΓΗΠΕΔΟ: «Ντιναμό»
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζολτ Σάμπο (Ουγγαρία)