Oλλανδία

Eredivisie: Δεν «ίδρωσε» καν η Αϊντχόφεν…

«Άνεμος» η Αϊντχόφεν, πέρασε με το επιβλητικό 4-0 από την έδρα της Ναϊμέγκεν και παρέμεινε σε «απόσταση βολής» από την πρωτοπόρο Τβέντε. Η ομάδα του Φρεντ Ρούτεν δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους αδύναμους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν για όγδοη συνεχή αγωνιστική μακριά από τη νίκη.

H PSV φρόντισε να δείξει από την αρχή του αγώνα «ποιος είναι το αφεντικό» και προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό, με γκολ του Τζούτζακ. Πριν συμπληρωθεί, δε, ένα τέταρτο παιχνιδιού, είχε καταφέρει να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Ρέις. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο -με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ακόμα δυο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (στο 49’ με τον Μπάκαλ και στο 52’ με πέναλτι του Λάζοβιτς) και να δίνουν διαστάσεις στην άνετη επικράτησή τους.