Europa League

«Καθάρισε» Ντιναμό και… πρόκριση η Γαλατά

«Θύελλα» η Γαλατάσαραϊ, σάρωσε την Ντιναμό Βουκουρεστίου και στη Ρουμανία με 3-0 και, σε συνδυασμό με τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Στουρμ, πέρασε από σήμερα στους «32» του Europa League. «Αυτοκτονία» για τη Βαλένθια, που δέχθηκε δύο γκολ από τη Σλάβια Πράγας, αγωνιζόμενη με παίκτη παραπάνω και έφυγε μόνο με ένα πόντο από την Τσεχία (2-2). Μεγάλη ανατροπή για τη Ρόμα, που γύρισε, στο β’ μέρος σε 2-1 το παιχνίδι με τη Φούλαμ, νίκη-θρίλερ 3-2 και για την Τζένοα, απέναντι στη Λιλ.

1ος Όμιλος

«Χέρι-χέρι» στην κορυφή του 1ου ομίλου συνεχίζουν Άγιαξ και Άντερλεχτ, που δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να επικρατήσουν των Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Τιμισοάρα αντίστοιχα. Οι Ολλανδοί πέρασαν με το άνετο 2-0 από το άδειο «Μάξιμιρ», καθαρίζοντας το παιχνίδι από το α’ ημίχρονο, ενώ και οι Βέλγοι -παρόλο που ισοφαρίστηκαν- κατάφεραν να «λυγίσουν» την αντίσταση της Τιμισοάρα. Αν η έφεση της Ντινάμο για τον μηδενισμό της και την αφαίρεση 3 βαθμών (επεισόδια στο παιχνίδι με Τιμισοάρα) δεν γίνει αποδεκτή, οι Βέλγοι θα έχουν εξασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση.

Άντερλεχτ-Τιμισοάρα 3-1
(29' πεν. Σουάρεζ, 69' Μπουσουφά, 90' Λεγκέαρ - 51' Παρκς)

Ντιναμό Ζ. 0* (4-6)

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχει μηδενιστεί για τα επεισόδια στον αγώνα με την Τιμισοάρα, χάνοντας τρεις βαθμούς. Η κροατική ομάδα έχει καταθέσει έφεση εναντίον της απόφασης

Η επόμενη αγωνιστική (02/12)

Τιμισοάρα-Άγιαξ (22:05)
Άντερλεχτ-Ντιναμό Ζ. (22:05)

2ος Όμιλος

Αυτοκαταστροφικές τάσεις, στα όρια της αυτοκτονίας, έδειξε η Βαλένθια, η οποία -παρόλο που προηγήθηκε 2-0 μέσα στην Πράγα επί της Σλάβια και αγωνιζόταν σχεδόν σε όλο το β’ ημίχρονο με παίκτη παραπάνω- δέχθηκε στο διάστημα 79’-82’ δύο γκολ και έχασε «μέσα από τα χέρια της» την πρώτη θέση στον όμιλο. Εκεί παρέμεινε η Λιλ, η οποία, επίσης «επέστρεψε» από το 2-0, μέσα στην έδρα της -εκπληκτικής- Τζένοα, αλλά το γκολ του Σκούλι στις καθυστερήσεις την έριξε «στο καναβάτσο» και ανανέωσε ταυτόχρονα τις ελπίδες των Ιταλών για πρόκριση.

Σλάβια Πράγας-Βαλένθια 2-2
(79' Γιάντα, 82' Γκράχτσιαρ - 22' πεν. Χοακίν, 47' Μαντούρο)

Τζένοα-Λιλ 3-2
(14' Παλάσιο, 58' Κρέσπο, 92' Σκούλι - 76' Φρο, 84' Ζερβίνιο)

3ος Όμιλος

Πουθενά δεν δείχνει να σταματάει η εκπληκτική Χάποελ Τελ Αβίβ, που «φιλοδώρησε» με άλλα τρία γκολ -και μάλιστα μέσα στη Βιέννη- τη Ραπίντ και, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, πέρασε στην πρώτη θέση. «Κόλλησε» στο 0-0 με την, παραπαίουσα στη διοργάνωση, Σέλτικ το Αμβούργο και έπεσε πλέον στη δεύτερη θέση. Για 90 λεπτά αγωνίστηκε με τους «καθολικούς» ο Γιώργος Σαμαράς.

4ος Όμιλος

«Αναστήθηκε» η Χέρτα και, ανατρέποντας δύο φορές το σκορ μέσα στο «Άμπε Λένστρα», έκανε το «μπαμ» και επικράτησε 3-2 της Χέρενφεν. «Γερά» στο παιχνίδι της πρόκρισης μπήκαν οι Γερμανοί, οι οποίοι βρίσκονται πλέον στη δεύτερη θέση μαζί με τους σημερινούς τους αντιπάλους και πίσω από την Σπόρτινγκ Λισαβώνας. Οι Πορτογάλοι, στο δικό τους παιχνίδι, μάλλον υποτίμησαν την Βέντσπιλς και αρκέστηκαν στην ισοπαλία 1-1 με τους Λετονούς.

Σπόρτινγκ Λ.-Βέντσπιλς 1-1
(22' Σαλέιρο - 15' Ζαμπερίνι)

Χέρενφεν-Χέρτα 2-3
(3', 36' Παπαδόπουλος - 21', 52' Ντομοβτσίσκι, 90' Βισνιάρεκ)

5ος Όμιλος

«Επέστρεψε από την κόλαση» η Ρόμα και από ‘κει που βρισκόταν «με την πλάτη στον τοίχο» στο α’ ημίχρονο απέναντι στη Φούλαμ (οι Άγγλοι προηγήθηκαν 1-0), κατάφερε να «γυρίσει» στο δεύτερο 45λεπτο το παιχνίδι. Με εννέα παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι -εξαιρετικοί και πάλι- Άγγλοι, που «έπεσαν» μετά από αυτή την ήττα στην τρίτη θέση. Συνεχίζει την «επέλαση» της η Βασιλεία και, με το άνετο 3-1 επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου.

Ρόμα-Φούλαμ 2-1
(69' Ρίισε, 76' Οκάκα - 19' πεν. Καμαρά)

Βασιλεία-ΤΣΣΚΑ Σ. 3-1
(35' Γκέλαμπερτ. 41', 67' πεν. Φρέι - 61' Γιάντσεφ)

6ος Όμιλος

Ένα μόλις εικοσάλεπτο κράτησε η αντίσταση της Ντιναμό στην εκπληκτική Γαλατάσαραϊ, η οποία, από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ στο 22’ με τον Κιούελ, δεν είχε πρόβλημα στη συνέχεια -όχι απλά να πάρει τη νίκη- αλλά να της δώσει και διαστάσεις θριάμβου (0-3). Πέρασαν στην επόμενη φάση οι Τούρκοι, με τον Παναθηναϊκό -μετά τη μεγάλη νίκη του στην Αυστρία επί της Στουρμ- να γίνεται το ακλόνητο φαβορί για να τους ακολουθήσει.

Στουρμ Γκρατς-Παναθηναϊκός 0-1