Γενικά

Έκανε το «χατ-τρικ» η Αίγυπτος !

Την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου Κόπα Αφρικα (επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού) και έβδομου συνολικά στην ιστορία της, πανηγυρίζει η Αίγυπτος! Οι «Φαραώ» κέρδισαν 1-0 την Γκάνα στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης και απέδειξαν ότι είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι στην Αφρική, αν και δεν κατάφεραν να προκριθούν στο επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γκέντο που για ακόμα ένα παιχνίδι αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τον Χασάν Σεχατά, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης (85').

Το ματς:

Η Γκάνα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου «11ης Νοεμβρίου», αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της, στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης, έστω, σε κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Πίεζε ψηλά και έφτανε έξω από την μεγάλη περιοχή της Αιγύπτου, αλλά μέχρι εκεί.

Η Αίγυπτος «ξύπνησε» γρήγορα και κατάφερε να ισορροπήσει στο ματς. Ειδικά από το 20ο λεπτό, άρχισε να κυκλοφορεί όμορφα την μπάλα και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, με την Γκάνα να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Ωστόσο, οι «Φαραώ» δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι ο Μοχάμεντ Ζιντάν ήταν πολύ δραστήριος και δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους στην άμυνα των Γκανέζων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, αλλά πάντα υπήρχε η εντύπωση πως αν μία ομάδα πετύχαινε γκολ, αυτή θα ήταν η Αίγυπτος, μιας και η Γκάνα δεν μπορούσε να αντιδράσει στο ώριμο παιχνίδι της αντιπάλου της.

Τελικά, χρειάστηκε να περάσουν 85 λεπτά για να έρθει το πολυπόθητο γκολ. Ο πρώτος σκόρερ του τουρνουά, Νάγκο Γκέντο, με εξαιρετικό πλασέ, έφτασε τα πέντε γκολ στην διοργάνωση και έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του!