Μουντιάλ 2010

Γαλλία-Μεξικό 0-2

Με τον «σεφτέ» στη διοργάνωση απαραίτητη προϋπόθεση για να μην «χλωμιάσουν» οι ελπίδες τους να συνεχίσουν σε αυτή, Γαλλία και Μεξικό συγκρούονται αυτή την ώρα στο «Peter Mokaba Stadium». Χωρίς σκορ οι δύο ομάδες, που ψάχνουν τα πρώτα τους πατήματα στον αγωνιστικό χώρο. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr

Με τον «σεφτέ» στη διοργάνωση απαραίτητη προϋπόθεση για να μην «χλωμιάσουν» οι ελπίδες τους να συνεχίσουν σε αυτή, Γαλλία και Μεξικό συγκρούονται αυτή την ώρα στο «Peter Mokaba Stadium».

Μπροστά στο σκορ με 1-0 οι Μεξικανοί, με γκολ του Ερνάντεζ από το 64'.

79' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ!: Ο Μπλάνκο πλασάρει δυνατά στη δεξιά γωνία και νικάει τον Λορίς!

78' - Κίτρινη κάρτα για τη Γαλλία: Ο Αμπιντάλ δέχθηκε και κάρτα για τη φάση του πέναλτι

77' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ! Ο Μπαρέρα μπαίνει με δύναμη από δεξιά στην περιοχή, "τσιμπάει" την μπάλα από τον Αμπιντάλ κι εκείνος τον ανατρέπει!

69' - Αλλαγή για τη Γαλλία: Ο Βαλμπουενά αντικαθιστά τον Γκοβού

64' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ!: Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μάρκες, ο Ερνάντες φεύγει οριακά από κανονική θέση και αφού ξεπερνά τον Λορίς, πλασάρει στην κενή εστία!

62' - Αλλαγή για το Μεξικό: Εκτός αγωνιστικού χώρου περνάει ο Φράνκο και σε αυτόν μπαίνει ο Μπλάνκο

55' - Αλλαγή για το Μεξικό: Ο Ερνάντες αντικαθιστά τον Χουάρεζ

54': Η πρώτη ευκαιρία της Γαλλίας στο παιχνίδι! Ο Μαλουντά κινήθηκε ωραία έξω από την περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ με το δεξί, όμως ο Πέρεζ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ

49' - Κίτρινη κάρτα για το Μεξικό: Ο Μορένο τιμωρείται για σκληρό τάκλιν στον Μαλουντά

48' - Κίτρινη κάρτα για το Μεξικό: Ο Χουάρεζ έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου

46' - Αλλαγή για τη Γαλλία: Ο Ζινιάκ έχει αντικαταστήσει τον Ανελκά

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

45' - Κίτρινη κάρτα για τη Γαλλία: Ο Τουλαλάν ανακόπτει με έξυπνο φάουλ στο κέντρο μια αντεπίθεση του Μεξικού, ωστόσο αυτό του κοστίζει την κάρτα

39': Ο Ντος Σάντος γυρίζει πολύ ωραία από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πιάνει το δυνατό συρτό σουτ, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι

32' - Αλλαγή για το Μεξικό: Ο Βέλα δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και στη θέση του μπαίνει ο Μπαρέρα

27': Ο Σαλσίδο, με νέα ατομική ενέργεια, μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, εκμεταλλεύεται την αδράνεια του Γκαλάς και πλασάρει από πλάγια, όμως ο Λορίς κρατάει τη θέση του και αποκρούει στην κλειστή γωνία

18': Ατομική ενέργεια του Σαλσίδο από αριστερά καταλήγει σε ωραίο συρτό σουτ που φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λορίς

12': Ο Φράνκο "χορεύει" στο ημικύκλιο της περιοχής τον Γκαλάς, πιάνει το δυνατό σουτ, όμως αυτό φεύγει και πάλι ψηλά άουτ

8': Εξαιρετική μπαλιά του Μάρκες βγάζει "στην πλάτη" της γαλλικής άμυνας τον Βέλα, όμως το σουτ που πιάνει εκείνος στην κίνηση περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

4' - Κίτρινη κάρτα για το Μεξικό: Ο Φράνκο παρεμπόδισε την εκτέλεση ενός φάουλ και μπήκε νωρίς-νωρίς στο μπλοκάκι του Σαουδάραβα διαιτητή

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΑΛΛΙΑ (Ρεϊμόν Ντομενέκ): Λορίς, Σανιά, Αμπιντάλ, Γκαλάς, Ριμπερί, Γκοβού (69' Βαλμπουενά), Εβρά, Τουλαλάν, Μαλουντά, Ντιαμπί, Ανελκά (46' Ζινιάκ)

ΜΕΞΙΚΟ (Χαβιέ Αγκίρε): Πέρεζ, Ροντρίγκεζ, Σαλσίδο, Μάρκες, Οσόριο, Τοράδο, Φράνκο (62' Μπλάνκο), Βέλα (32' λ.τ. Μπαρέρα), Μορένο, Χουάρεζ (55' Ερνάντεζ), Ντος Σάντος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλίμ Αλ Γκάμντι (Σαουδική Αραβία)
ΣΤΑΔΙΟ: «Peter Mokaba Stadium»