Μουντιάλ 2010

Live: Σλοβακία-Παραγουάη 0-2 (Τελικό)

Βέρα στην… επόμενη φάση του Μουντιάλ έβαλε η Παραγουάη, η οποία με ένα γκολ του… ομώνυμου μέσου της και άλλο ένα από τον Ριβέρος, επικράτησε 2-0 της Σλοβακίας. Άνετη νίκη για τους Λατινοαμερικανούς, που ούτε καν «ενοχλήθηκαν» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους «λίγους» Σλοβάκους. Σταθερά στην κορυφή η ομάδα του Μαρτίνο, που χρειάζεται απλά μια ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική με τη Ν. Ζηλανδία για να συνεχίσει στους «16».

Βέρα στην… επόμενη φάση του Μουντιάλ έβαλε η Παραγουάη, η οποία με ένα γκολ του… ομώνυμου μέσου της και άλλο ένα από τον Ριβέρος, επικράτησε 2-0 της Σλοβακίας.

Άνετη νίκη για τους Λατινοαμερικανούς, που ούτε καν «ενοχλήθηκαν» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους «λίγους» Σλοβάκους.

Σταθερά στην κορυφή η ομάδα του Μαρτίνο, που χρειάζεται απλά μια ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική με τη Ν. Ζηλανδία για να συνεχίσει στους «16».

90'+3' Λήξη της αναμέτρησης.

90'+2': Δυνατό σουτ του Βίτεκ έξω από την περιοχή αναγκάζει τον Βιγιάρ να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ

88' - Αλλαγή για την Παραγουάη: Ο Μπαρέτο αντικαθιστά τον Βέρα

86' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ!: Μετά από εκτέλεση φάουλ που προκάλεσε αναταραχή στην περιοχή της Σλοβακίας, η μπάλα έφτασε στον Ριβέρος κι εκείνος με δυνατό αριστερό σουτ "κάρφωσε" την μπάλα στη δεξιά γωνία

83' - Αλλαγή για τη Σλοβακία: Ο Στοχ αντικαθιστά τον Σαλάτα

82' - Αλλαγή για την Παραγουάη: Ο Καρντόζο στη θέση του Μπάριος

77': Δυνατό σουτ του Τόρες από μακρινή απόσταση στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

72': Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Σάντα Κρουζ σέντραρε στην περιοχή, ο Βέρα έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μούχα

68' - Αλλαγή για την Παραγουάη: Ο Βαλντέζ δίνει τη θέση του στον Τόρες

58': Μέτριο το παιχνίδι μετά την ανάπαυλα, με τις δυο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

44' - Κίτρινη κάρτα για την Παραγουάη: Ο Βέρα πήγε "άτσαλα" πάνω στον Κόζακ

42' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβακία: Ο Ντούριτσα έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ριβέρος

39': Ο Σάντα Κρουζ ευνοείται από λάθος της άμυνας της Σλοβακίας, φτάνει απέναντι στον Μούχα, όμως το πλασέ που κάνει με το δεξί αποκρούεται με τα πόδια από τον Μούχα

27' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ!: Ο Μπάριος βγάζει εξαιρετική κάθετη μπαλιά "στην πλάτη" της άμυνας της Σλοβακίας, εκεί βγαίνει ο Βέρα και με πλασέ στην κίνηση με το εξωτερικό φάλτσο στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μούχα!

25': Ο Βαλντέζ κινείται ωραία στον άξονα και πιάνει το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι

23': Ατομική ενέργεια του Μπάριος από δεξιά και σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το αριστερό "Γ" του Μούχα

18': Ο Βαλντέζ βγαίνει ωραία από αριστερά, "στρώνει" στο ύψος της περιοχής για τον Ριβέρος, όμως το απευθείας σουτ που κάνει εκείνος μπλοκάρεται από τον Μούχα

15': Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται προς το παρόν σε αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου

4': Ο Σάντα Κρουζ έπιασε το δυνατό σουτ από πλάγια αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Σκρτελ και κατευθύνθηκε προς τα δίχτυα, αλλά ο Μούχα με δύσκολη επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Βλάντιμιρ Βάις): Μούχα, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Σαλάτα (83' Στοχ), Βάις, Χάμσικ, Στρμπα, Κόζακ, Βίτεκ, Σέστακ

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ (Ζεράρντο Μαρτίνο): Βιγιάρ, Μπονέτ, Αλκαράζ, Ντα Σίλβα, Μορέλ, Βέρα (88' Μπαρέτο), Κάσερες, Ριβέρος, Βαλντέζ (68' Τόρες), Μπάριος (82' Καρντόζο), Σάντα Κρουζ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έντι Μαιλέ (Σεϋχέλλες)
ΣΤΑΔΙΟ: «Free State»