Μουντιάλ 2010

Live: Σλοβενία-Αγγλία 0-1 (Τελικό)

Τέλος στο… βρετανικό χιούμορ που έβγαλαν τα πρώτα παιχνίδια της στο Μουντιάλ έβαλε η Αγγλία! Τα «λιοντάρια» σοβαρεύτηκαν όταν έπρεπε και επικρατώντας -ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ- με 1-0 της Σλοβενίας, πέρασαν στους «16» του Μουντιάλ. Το γκολ του Ντεφόε στο 23’ αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τους παίκτες του Κεκ, που είδαν τους… Αμερικανούς (επικράτησαν στις καθυστερήσεις της Αλγερίας) να τους παίρνουν «μέσα από τα χέρια» την πρόκριση!

Τέλος στο… βρετανικό χιούμορ που έβγαλαν τα πρώτα παιχνίδια της στο Μουντιάλ έβαλε η Αγγλία!

Τα «λιοντάρια» σοβαρεύτηκαν όταν έπρεπε και επικρατώντας -ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ- με 1-0 της Σλοβενίας, πέρασαν στους «16» του Μουντιάλ.

Το γκολ του Ντεφόε στο 23’ αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τους παίκτες του Κεκ, που είδαν τους… Αμερικανούς (επικράτησαν στις καθυστερήσεις της Αλγερίας) να τους παίρνουν «μέσα από τα χέρια» την πρόκριση!

Τα… μαντάτα από το άλλο παιχνίδι, δε, «ξεβόλεψαν» ελαφρώς και τους Άγγλους, που έπεφταν έτσι στη δεύτερη θέση του ομίλου και θα «σταυρώσουν» πλέον με τον πρώτο του Δ' ομίλου.

90' Λήξη της αναμέτρησης.

85' - Αλλαγή για την Αγγλία: Ο Χέσκεϊ στη θέση του Ντεφόε

81' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβενία: Ο Ντέντιτς έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Λάμπαρντ χώρο του κέντρου

80' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβενία: Ο Μπίρσα σταμάτησε την μπάλα με το χέρι

79' - Αλλαγή για τη Σλοβενία: Ο Μάταβτζ αντικαθιστά τον Κιρμ

72' - Αλλαγή για την Αγγλία: Ο Ρούνεϊ αφήνει τη θέση του στον Τζο Κόουλ

68': Δύσκολες στιγμές για την άμυνα της Αγγλίας! Τα δύο πρώτα σουτ των Νοβάκοβιτς και Ντέντιτς μέσα από την περιοχή κοντράρουν στους Τέρι και Τζόνσον αντίστοιχα και το τρίτο από τον Κόρεν περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!

61' - Αλλαγή για τη Σλοβενία: Ο Ντέντιτς στη θέση του Λιουμπίγιανκιτς

58' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ!: Εκπληκτική μπαλιά του Λάμπαρντ από δεξιά βγάζει τον Ρούνεϊ μόνο του "στην πλάτη" της άμυνας, εκείνος πλασάρει τον Χαντάνοβιτς, όμως η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι!

57': Εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Τέρι πιάνει την κεφαλιά και αναγκάζει τον Χαντάνοβιτς, με δύσκολη απόκρουση στην κλειστή γωνία, να αποκρούσει σε κόρνερ

48' - Κίτρινη κάρτα για την Αγγλία: Ο διαιτητής θεωρεί ότι ο Τζόνσον έκανε "θέατρο" για να πάρει πέναλτι

46': Εκτέλεση κόρνερ στην περιοχή της Σλοβενίας, ο Λάμπαρντ επαναφέρει την μπάλα -μετά την απόκρουση- όμως ο Ντεφόε από κοντά χάνει μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα τα δικά του και της Αγγλίας!

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

40' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβενία: Ο Τζόκιτς βρήκε την μπάλα με το χέρι σε ένα τάκλιν -με τον διαιτητή να το θεωρεί σκόπιμο. Ο Σλοβένος θα χάσει το επόμενο ματς -αν η ομάδα του προκριθεί

30': Μετά από αναταραχή στην περιοχή της Σλοβενίας, ο Ρούνεϊ στρώνει την μπάλα στον Τζέραρντ, εκείνος πλασάρει από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Χαντάνοβιτς με εξαιρετική απόκρουση (και δεύτερη προσπάθεια) μπλοκάρει την μπάλα!

27': Νέα σέντρα του Μίλνερ από δεξιά αποκρούεται ασταθώς από τον Χαντάνοβιτς, όμως ο Λάμπαρντ -που παίρνει την επαναφορά- σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

23' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ!: Ο Μίλνερ έκανε μια εξαιρετική σέντρα από δεξιά, ο Ντεφόε πετάγεται στην πορεία της μπάλας και -προλαβαίνοντας τον Σούλερ- ανοίγει με προβολή από κοντά το σκορ!

21': Μετά από εκτέλεση κόρνερ στην περιοχή της Αγγλίας, ο Κόρεν πιάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία, αλλά ο Τζέιμς πέφτει και μπλοκάρει

20': Δυνατό σουτ του Τζόνσον έξω από την περιοχή -ο Χαντάνοβιτς μπλοκάρει και πάλι σταθερά

18': Αναταραχή στην περιοχή της Σλοβενίας, ο Ρούνεϊ επωφελείται και πιάνει το σουτ με το δεξί, όμως η μπάλα κοντράρει σε σώματα και περνάει κόρνερ

14': Ο Λάμπαρντ εκτελεί απευθείας ένα φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, όμως ο Χαντάνοβιτς δεν αινιδιάζεται και μπλοκάρει την μπάλα

8': Δυνατό σουτ του Μπίρσα έξω από την περιοχή βρίσκει σε ετοιμότητα τον Τζέιμς, που μπλοκάρει

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίαζ Κεκ): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Γιόκιτς, Σούλερ, Σέζαρ, Μπίρσα, Κιρμ (79' Μάταβτζ), Ραντοσάβλιεβιτς, Κόρεν, Λιουμπίγανκιτς (61' Ντέντιτς), Νοβάκοβιτς

ΑΓΓΛΙΑ (Φάμπιο Καπέλο): Τζέιμς, Τζόνσον, Άσλεϊ Κόουλ, Τέρι, Άπσον, Μπάρι, Λάμπαρντ, Τζέραρντ, Μίλνερ, Ρούνεϊ (72' Τζο Κόουλ), Ντεφόε (85' Χέσκεϊ)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βόλφγκανκ Σταρκ (Γερμανία)
ΣΤΑΔΙΟ: «Nelson Mandela Bay»