Μουντιάλ 2010

Δανία-Ιαπωνία 1-3 (Τελικό)

"Ο θάνατάς σου η ζωή μου". Δανία και Ιαπωνία κονταροχτυπιούντιαι στον Ε' όμιλο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νότιας Αφρικής, με τoυς Ασιάτες, πάντως, να ευνοούνται και από την ισοπαλία, όμως τα απευθείας φάουλ του Χόντα στο 17', του Εντο στο 30' και το πλασέ του Οκαζάκι στο 88' τους δίνουν το σαφές πλεονέκτημα. Είχε μειώσει ο Τόμασον στο 81'. Παρακολουθείστε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport.fm.gr.

90' + 4' Λήξη της αναμέτρησης.

90' + 4' Καλό σουτ του Χόντα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.

90' + 1' Ο Ιναμότο πήρε τη θέση του Εντο.

88' Ο Κόνο πήρε τη θέση του Οκούμπο.

88' ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Χόντα συνεργάστηκε με τον Οκαζάκι έξω από την περιοχή, βρέθηκε τετ α τετ με τον Σόρενσεν, τον πλάσαρε και έκανε το 1-3.

81' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Χασέμπε έσπρωξε τον Αγκερ μέσα στην περιοχή, δόθηκε πέναλτι, ο Τόμασον ανέλαβε την εκτέλεση, απέκρουσε ο Καβασίμα, όμως ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-2.

79' Πλασέ του Λάρσεν μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

77' Κεφαλιά του Εντο μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σόρενσεν.

75' Κεφαλιά του Λάρσεν μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καβασίμα.

74' Ο Οκαζάκι πήρε τη θέση του Ματσούι.

73' Καλό σουτ του Ναγκατόμο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σόρενσεν.

70' Γύρισμα μέσα στην περιοχή στον Τόμασον, που μπερδεύτηκε και δεν κατάφερε να πλασάρει.

66' Κίτρινη κάρτα στον Μπέντνερ.

65' Δυνατό σουτ του Οκούμπο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σόρενσεν.

63' Ο Ερικσεν πήρε τη θέση του Κάλενμπεργκ.

58' Δυνατό σουτ του Τζ. Πόουλσεν έξω από την περιοχή, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καβασίμα.

56' Ο Λάρσεν πήρε τη θέση του Κρόλντρουπ.

51' Πλασέ του Τόμασον μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

48' Κίτρινη κάρτα στον Κ. Πόουλσεν.

46' Απευθείας φάουλ του Εντο πολύ έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε φάλτσο, ο Σόρενσεν απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

46' Εναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

45' + 2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

43' Δυνατό σουτ του Κ. Πόουλσεν έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Καβασίμα.

34' Ο Τζ. Πόουλσεν πήρε τη θέση του Γιόργκενσεν.

30' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! Απευθείας φάουλ του Εντο έξω από την περιοχή, η μπάλα αυτή τη φορά στην αριστερή γωνία του Σόρενσεν, που άργησε να πέσει.

29' Κίτρινη κάρτα στον Κρόλντρουπ.

26' Κίτρινη κάρτα στον Ναγκατόμο.

22' Μακρινή μπαλιά του Κ. Πόουλσεν προς τον Τόμασον μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο τελευταίος δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμη να πλασάρει τον Καβασίμα, που έδιωξε σε κόρνερ.

17' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! Καταπληκτικό απευθείας φάουλ του Χόντα πολύ έξω από την περιοχή, η μπάλα "καρφώθηκε" στη δεξιά γωνία του Σόρενσεν, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, 0-1 η Ιαπωνία.

14' Πλασέ του Τόμασον από πλάγια μέσα στην περοχή, η μπάλα μόλις έξω απο το αριστερό δοκάρι του Καβασίμα.

13' Δυνατό σουτ του Χασέμπε από πλάγια μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια.

12' Κίτρινη κάρτα στον Εντο.

7' Κόρνερ του Κάλενμπεργκ, ο Κρόλντρουπ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.

3' Συνδυασμός των Δανών, δυνατό σουτ του Κ. Πόουλσεν έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.