Ειδήσεις

Καναδάς-Νέα Ζηλανδία 61-71

Σπουδαία νίκη πήρε η Νέα Ζηλανδία, για την τέταρτη αγωνιστική του Μουντομπάσκετ, κόντρα στον Καναδά με 71-61 για τον 4ο όμιλο. Οι παίκτες του Νέναντ Βούτσινιτς, με την τριάδα Πένι, Τζόουνς και Φρανκ να πετυχαίνουν 43 από τους 71 πόντους της ομάδας τους πήραν μια σπουδαία νίκη και πλέον περιμένουν τον τελευταίο αγώνα κόντρα στη Γαλλία για να δουν σε ποια θέση θα τερματίσουν. Σέπερντ και Άντονι προσπάθησαν από τους Καναδούς, που πλέον ψάχνουν ένα θαύμα για την πρόκριση.

Ο αγώνας

Α’ ημίχρονο

Η κρισιμότητα του παιχνιδιού, αποτυπώθηκε και στο παρκέ. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι και το χαρακτηριστικό στο ξεκίνημα ήταν οι σκληρές άμυνες και τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας. Το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε μπροστά τη Νέα Ζηλανδία με βραχεία κεφαλή (11-8).

Καλύτερα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες το β’ δεκάλεπτο. Ο Κάμερον άρχισε να βρίσκει «στόχο» για τους Νεοζηλανδούς, με τον Άντονι να απαντάει για τους Καναδούς. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Νεοζηλανδούς να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα.

Οι Καναδοί, με τον Άντονι να φτάνει στους 9π. πήραν προβάδισμα δύο πόντων (23-21) τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Βούτσινιτς αντέδρασε και με τον Τζόουνς να φτάνει στους 8π. και τον μέχρι εκείνη τη στιγμή «άφαντο» Πένι να ευστοχεί σε τρίποντο πήραν εκ νέου το προβάδισμα (30-26). Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Νεοζηλανδούς με επτά πόντους (35-28).

Β’ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε η Ν.Ζηλανδία στο β’ημίχρονο. Οι παίκτες του Βούτσινιτς, ήθελαν να «καθαρίσουν» από νωρίς το παιχνίδι, και με τον Πένι να παίρνει για τα καλά μπρός, έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+13), επτά λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ράουτινς αντέδρασαν και με πρώτα «βιολιά» τους Άντονι και Σέπερντ έριξαν τη διαφορά στους έξι με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο. Οι Καναδοί δεν μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά και με ένα καλάθι του Φρανκ δυόμισι λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στο +12 (62-50).

Οι Καναδοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια και με τρίποντο του Μπράουν έφεραν την διαφορά στους πέντε (62-57) 1:43 πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Πένι έφερε τη διαφορά στους 11 και η κόρνα της γραμματείας βρήκε την Νέα Ζηλανδία νικήτρια με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 20-24, 13-12, 20-24

Καναδάς(Ράουτινς): Άντερσον 5, Όλινικ 6,Μπελ 2,Μπάκνορ,Μπράουν 12,Φαμουτιμί,Ράουτινς,Ντούρνεκαμπ 4,Σακρέ 2, Σέπερντ 15,Κένταλ 2,Άντονι 13

Νέα Ζηλανδία(Bούτσινιτς): Τέιτ 5,Πένι 18,Βούκονα 4,Τζόουνς 11, Αμπερκρόμπι 7, Κάμερον 5, Αντονι, Φρανκ 14 , Μπράντσοου 4, Φίτσετ 3, Κεντς ,Πλέντζερ