Ειδήσεις

Σκόλα-Ουέρτας σημειώσατε… 1

Με τον Λουίς Σκόλα να κάνει το παιχνίδι της ζωής του (37 πόντους, εννιά ριμπάουντ, τρεις ασίστ) η Αργεντινή νίκησε με 93-89 τη Βραζιλία στο καλύτερο παιχνίδι του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας και προκρίθηκε στους «8». Επόμενος αντίπαλος των Αργεντινών η Λιθουανία. Απίστευτο ματς και από τον Μαρσελίνιο Ουέρτας που σταμάτησε στους 32 πόντους.

Το παιχνίδι θύμιζε ματς… ΝΒΑ στο ξεκίνημα του. Ο ρυθμός ήταν απίστευτος με τις δύο ομάδες να κάνουν διαγωνισμό τριπόντων. Από τη μία, Σκόλα και Ντελφίνο και από την άλλη Μπαρμπόσα και Ουέρτας έκαναν όλη τη δουλειά για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες στην ισορροπία (26-26).

Ο Πριχιόνι, εκτός από ασίστ, έδινε και λύσεις στην επίθεση και έτσι η Αργεντινή είχε ένα μικρό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου. Μάλιστα, οι «γκαούτσος» πέρασαν μπροστά ακόμη και με έξι πόντους (46-40), δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Ουέρτας έκανε το παιχνίδι της ζωής του βοηθώντας τη «σελεσάο» να κάνει σερί 8-0 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και να προηγηθεί με 48-46.

Το σερί των Βραζιλιάνων ανέβηκε στο τρίτο δεκάλεπτο στο 13-0 και στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, η «Σελεσάο» προηγήθηκε με 53-46 με τον Μαρσελίνιο Ουέρτας να κάνει το παιχνίδι της ζωής του. Η Αργεντινή τα περίμενε όλα από τον Λουίς Σκόλα και κατάφερε να μειώσει στο 61-59, τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο με τους Σκόλα και Χουέρτας να προσπαθούν να δώσουν προβάδισμα στις ομάδες τους και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στην ισορροπία (66-66).

Η Βραζιλία προσπέρασε στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (72-66) με τον Μπαρμπόσα να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα. Η Αργεντινή, όμως, απάντησε αμέσως για το 72-72. Ο Σκόλα βρήκε βοήθειες από τους Γκουτιέρες, Ντελφίνο και Ομπέρτο και προηγήθηκε με 81-77, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Ο Σκόλα συνέχισε να κάνει πάρτι και η Αργεντινή πέρασε μπροστά ακόμη και με έξι πόντους (85-79). Ο σέντερ των Χιούστον Ρόκετς έκανε το παιχνίδι της ζωής του και έτσι η Αργεντινή έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 25-25, 46-48, 66-66, 93-89

Αργεντινή (Ερνάντεζ): Σκόλα 37, Πριχιόνι 6, Γκονζάλες, Ομπέρτο 7, Σεκέιρα 2, Ντελφίνο 20, Κιντέρος, Γκουτιέρεζ 6, Γιάσεν 15

Βραζιλία (Μανιάνο): Μασάδο 10, Ντος Σάντος, Γκαρσία 7, Ουέρτας 32, Μπαρμπόσα 20, Βαρεζάο 7, Τζιοβανόνι 3, Σπλίτερ 10