Εργοτέλης-SKODA Ξάνθη 1-0 (Τελικό)

Ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο Παγκρήτιο Στάδιο χάρη σε τέρμα του Ρομάνο στο 63' μετά από ωραία συνεργασία Λεάλ και Μπούντιμιρ. Με 10 παίκτες αγωνίστηκαν για περίπου ένα ημίωρο οι φιλοξενούμενοι λόγω της αποβολής του Μπέρτου αμέσως μετά το γκολ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους έξι βαθμούς, ενώ οι Ακρίτες έμειναν στους δύο.

90': Λήξη του αγώνα

90': Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Καρέλης παίρνει τη θέση του Μπούντιμιρ

88': Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπούγκα παίρνει τη θέση του Αντεφέμι

87': Κίτρινες κάρτες στον Ορφανό του Εργοτέλη και τον Μαρσελίνιο της Ξάνθης μετά από αψιμαχία τους

86': Ο Χρυσοφάκης περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, μπαίνει στην περιοχή αλλά ο Αντεφέμι κόβει τη σέντρα-σουτ του

83': Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μάνδαλος παίρνει τη θέση του Στρμπα

81': Σέντρα του Γιαλούση, η κεφαλιά του Ρομάνο περνάει άουτ

80': Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ορφανός παίρνει τη θέση του Ολίσε

79': Φοβερό σουτ του Χρυσοφάκη με το αριστερό σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ

77': Κόρνερ του Ρομάνο, κεφαλιά του Λεάλ άουτ

74': Σέντρα του Χρυσοφάκη, κεφαλία του αμαρκάριστου Μπούντιμιρ, ο Γκσπούρνινγκ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

71': Κίτρινη κάρτα στον Στρμπα της Ξάνθης

68': Ο Ρομάνο από εξαιρετική θέση προτιμάει να πασάρει στον Μπούντιμιρ και όχι να σουτάρει, αλλά ο Γκσπούρνινγκ διώχνει με αυτοθυσία μπροστά από τον Κροάτη

67': Δυνατό σουτ του Ρομάνο διώχνει δύσκολα ο Γκσπούρνινγκ

64': Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο της Ξάνθης για δυνατό μαρκάρισμα στον Χρυσοφάκη

63': Γκολ για τον Εργοτέλη, 1-0! Ο Λεάλ σεντράρει, ο Μπούντιμιρ σηκώνει υπέροχα τη μπάλα, βρίσκει τον αμαρκάριστο Ρομάνο και αυτός ανοίγει το σκορ με δεξί πλασέ

59': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στρμπα, ο Δασκαλάκης διώχνει με γροθιές, στην επαναφορά ο Στιούαρτ δεν πιάνει καλά το σουτ

58': Ο Λεάλ αποφεύγει ωραία Στιούαρτ και Στρμπα, αλλά τα χαλάει στην τελική προσπάθεια με κάκιστο σουτ

57': Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Χρυσοφάκης παίρνει τη θέση του Βερπακόφσκις

55': Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπεκαμένγκα παίρνει τη θέση του Πόι

54': Κίτρινη κάρτα στον Γιαλούση του Εργοτέλη

49': Ο Ολίσε βρίσκει τον Λεάλ στην "καρδιά" της αντίπαλης άμυνας, ο Ουρουγουανός πλασάρει παρά την πίεση του Στιούαρτ αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ

46': Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι δύο προπονητές δεν έκαναν κάποια αλλαγή

45': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια

41': Σέντρα του Γιαλούση από τα δεξιά, ο Λεάλ δεν πιάνει σωστά την κεφαλία από καλή θέση

40': Φαλτσαριστό σουτ του Λεάλ, μπλοκάρει ο Γκσπούρνινγκ

38': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο, διώχνει με γροθιές ο Δασκαλάκης

32': Δυνατό σουτ του Ολίσε έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ

24': Ο Μαρσελίνιο μετά από ωραία προσποίηση μπαίνει στην περιοχή αλλά τον προλαβαίνει σωτήρια ο Αλεξόπουλος

22': Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο της Ξάνθης

20': Ο Βασιλακάκης γυρίζει έξυπνα την μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Γιαλούσης προλαβαίνει τον Κατόνγκο με προβολή

15': Ο Φλίσκας σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Δασκαλάκης μπλοκάρει

13': Κίτρινη κάρτα στον Ρουμπάκη του Εργοτέλη

7': Ωραίος συνδιασμός Ρομάνο-Λεάλ, ο Ουρουγουανός σουτάρει άουτ από καλή θέση

6': Σουτ του Λεάλ έξω από την περιοχή περνάει άουτ

2': Κεφαλιά του Χίμπλινγκερ μετά από κόρνερ του Λεάλ, μπλοκάρει ο Γκσπούρνινγκ

1': Έναρξη του αγώνα

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Αλεξόπουλος, Χίμπλινγκερ, Ρουμπάκης, Ολίσε, Μπέτο, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Λεάλ, Μπούντιμιρ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Αθανασίου, Χρυσοφάκης, Βίσιο, Ορφανός, Σιάκκας, Φραγκουλάκης, Καρέλης

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Μπέρτος, Αντεφέμι, Γκλέισον, Στιούαρτ, Φλίσκας, Στρμπα, Κατόνγκο, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Πόι.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Λυμπερόπουλος, Μπεκαμένγκα, Μπόατενγκ, Μπούγκα, Τζάγκι, Βάλλας, Μάνδαλος.

• H παράδοση ευνοεί τον Εργοτέλη, ο οποίος έχει τρεις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα εντός έδρας κόντρα στην Ξάνθη. Οι Ακρίτες δεν έχουν σκοράρει τα τελευταία τρία χρόνια στο «Παγκρήτιο».

• Πέρυσι ήταν η πρώτη φορά που ο Εργοτέλης προσπέρασε την Ξάνθη στη βαθμολογία του ελληνικού πρωταθλήματος, στα πέντε χρόνια που συμμετέχει στη «μεγάλη» κατηγορία». Η αναμέτρηση στο Ηράκλειο έληξε 1-0 με γκολ του Λεάλ.

• Ο προπονητής του Εργοτέλη, Νίκος Καραγεωργίου, αγωνίστηκε επτά χρόνια στην Ξάνθη ως ποδοσφαιριστής (1993-00) και την προπόνησε την τετραετία 2000-04 με αρκετά καλά αποτελέσματα και έξοδο στο Κύπελλο UEFA το 2002.

• Οι δύο τεχνικοί, Καραγεωργίου-Κεχαγιάς ήταν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ξάνθης στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του ’90. Όταν ο Καραγεωργίου ανέλαβε την ομάδα ως προπονητής, ο Κεχαγιάς ανήκε ακόμα στο ρόστερ.

• Σημαντικές απουσίες για τις δύο ομάδες. Ο Νίκος Καραγεωργίου δεν υπολογίζει τους Βίσιο, Σασιασβίλι και ο Νίκος Κεχαγιάς τους Κωστούλα, Κιντάνα και Έλινγκτον.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπιτσίδης (Θράκης), Αλεξέας (Μεσσηνίας)

ΓΗΠΕΔΟ: «Παγκρήτιο» Στάδιο