Ευγενία Κουντούρη

Διπλή νίκη

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ολυμπιακού χθες κόντρα στον Πανιώνιο (ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο) και η μεγάλη νίκη με 5-0 είχε διπλή σημασία για τους «ερυθρόλευκους». Κι αυτό γιατί η ομάδα προερχόταν από την ήττα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και η ψυχολογία των Πειραιωτών δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή. Αυτό φάνηκε στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν νευρικοί και αγχωμένοι. Έκαναν αρκετά λάθη και δυσκολεύονταν στην κυκλοφορία της μπάλας. Το εκπληκτικό γκολ του Μιραλάς (για μία ακόμη φορά ο Βέλγος αποδεικνύεται «χρυσή» μεταγραφή) έδωσε αέρα στους γηπεδούχους και μετά το γκολ του Τοροσίδη, όταν πλέον έφυγε το άγχος, η ομάδα έδειξε τις πραγματικές τις δυνατότητες.

Ο Ολυμπιακός ήταν για μία ακόμη φορά μέσα στο Καραϊσκάκη απολαυστικός. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν πέντε γκολ, δημιούργησαν ευκαιρίες, συνδυάζονταν εξαιρετικά και «χόρτασαν» θέαμα τον κόσμο που τους παρακολούθησε. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες «έπνιξαν» τον αντίπαλο τους και άφησαν μια και καλή πίσω τους την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε δικαίως εμφανίστηκε χαμογελαστός μετά τη λήξη του αγώνα. Οι παίκτες του ήταν αποτελεσματικοί και αξιοποίησαν στο μέγιστο βαθμό τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να σταθούμε για μία ακόμη φορά στον Κέβιν Μιραλάς. Έγραψα ήδη πως αποδεικνύεται «λίρα εκατό». Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να τελειώσει σύντομα το ζήτημα αυτό, να ενεργοποιήσει την οψιόν του δανεισμού και να αγοράσει τον παίκτη από την Σεντ Ετιέν. Νομίζω πως δεν χρειάζεται να δούμε περισσότερα για να δεχτούμε πως πρόκειται για έναν ποιοτικό ποδοσφαιριστή που μπορεί να κάνει την διαφορά στον Ολυμπιακό.

Την καλύτερη του εμφάνιση από την μέρα που ήρθε στον Πειραιά έκανε χθες και ο Ριέρα. Θα είναι ευχής έργον για τους «ερυθρόλευκους» εάν ο Ισπανός ξεκινήσει να ανεβάζει ρυθμούς και αποδώσει τα αναμενόμενα στον Ολυμπιακό. Τέλος, για μία ακόμη φορά θα σταθώ στον Μάρκο Πάντελιτς και θα επαναλάβω ότι πρόκειται για έναν επιθετικό με εξαιρετική αίσθηση του γκολ. Κάτι που σημαίνει πως είναι ένα πολύ χρήσιμο «εργαλείο» στα χέρια του Βαλβέρδε.