Ευγενία Κουντούρη

«Ξεκούραστα» μέχρι την αποβολή

Ο Ολυμπιακός θα έπαιρνε μία «ξεκούραση» νίκη και ο μόνος λόγος που τελικά δυσκολεύτηκε και δεν κέρδισε με ένα μεγαλύτερο σκορ τον Ατρόμητο ήταν η αποβολή του Ντουντού. Η εικόνα του αγώνα, μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν τέτοια που οι πιθανότητες ήταν περισσότερες το 2-0 να γίνει 3-0 και όχι, 2-1 όπως και τελικά έγινε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γράφει η Ευγενία Κουντούρη

Από την στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν με δέκα παίκτες όμως η εικόνα του ματς άλλαξε και τελικά θα πρέπει να αισθάνονται ευχαριστημένοι που δεν χάθηκαν δύο πολύτιμοι βαθμοί.

Το θετικό είναι πως ο Ολυμπιακός, μέσα στο Καραϊσκάκη τουλάχιστον είναι μία ομάδα που «χαίρεσαι» να την βλέπεις. Με επιθετικούς προσανατολισμούς, πιέζει ψηλά, δημιουργεί φάσεις και προσφέρει θέαμα.

Οσον αφορά την ατομική εικόνα των παικτών του Ερνέστο Βαλβέρδε θα σταθώ αρχικά στον Χολέμπας, γιατί είναι ένας παίκτης που έχω κατακρίνει αρκετές φορές, όμως χθες ήταν πραγματικά πολύ καλός. Το ίδιο και ο Φουστέρ που έχει πάρει πάνω του και την εκτέλεση των πέναλτι, κάτι που εξελίσσονταν σε «πληγή» για την ομάδα του Πειραιά.

Ο Αριέλ Ιμπαγάσα απέδειξε για μία ακόμη φορά πως είναι ο «κινητήριος μοχλός» στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, ενώ ο Ζαϊρί μπορεί να μην έκανε την διαφορά, όμως κατά την άποψη μου έδειξε πως μπορεί να βοηθήσει. Τέλος, σίγουρα θα υπάρχουν πολλά χαμόγελα στους ανθρώπους του Ολυμπιακού για την απόδοση του Μιραλάς που μετά από δύο «μέτρια» ματς, η απόδοση του έφτασε και πάλι στα υψηλά επίπεδα, που την έχουμε συνηθίσει.