Γενικά

Με πρώτο «λιοντάρι» τον Μπεντ!

Με τον Ντάρεν Μπεντ να σκοράρει και να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου, η Αγγλία πέρασε νικηφόρα από την Κοπεγχάγη επικρατώντας σε φιλικό της Δανίας με σκορ 2-1. Τα «τρία λιοντάρια» βρέθηκαν πίσω μόλις στο 8’ από γκολ του Άγκερ, όμως οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο ανέτρεψαν το σκορ με τα γκολ των Μπεντ (10’) και Γιανγκ (68’).

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μόνο σαν ξεκίνημα φιλικού δεν έμοιαζαν με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά και να ψάχνουν το γκολ. Το κατάφεραν μάλιστα και οι δύο!

Αρχικά η Δανία στο 8’ ανοίγοντας το σκορ με τον Άγκερ μετά από προσπάθεια του Έρικσεν και μόλις δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για την Αγγλία. Ο Γουόλκοτ πέρασε τον Πόουλσεν και πάσαρε όμορφα στον Μπεντ με τον επιθετικό της Άστον Βίλα να μην αστοχεί, διαμορφώνοντας το 1-1.

Ο ρυθμός όμως στη συνέχεια έπεσε με την Αγγλία να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά όχι τις μεγάλες ευκαιρίες. Από την άλλη ούτε η αμυντική γραμμή των «τριών λιονταριών» έδειχνε ιδιαίτερα σταθερή με τους Δανούς να δημιουργούν κάποιους κινδύνους στην εστία του Χαρτ.

Στο 20΄ Ο Μπεντ παραλίγο να σκοράρει ξανά όμως η προσπάθειά του δεν είχε τύχη, όπως και το σουτ του Ρούνεϊ στο 35΄. Το ίδιο θετικά αντέδρασε όμως και ο Χαρτ στο 38΄ από την άλλη πλευρά σε σουτ του Ρόμενταλ με την ανάπαυλα να βρίσκει τις ομάδες ισόπαλες.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο μπήκαν πιο δυνατά και σε αυτό βοήθησε η είσοδος του ιδιαίτερα κινητικού Άσλεϊ Γιανγκ.

Ο Γιανγκ έτρεχε σε όλα τα πλάτη και μήκη του γηπέδου ανοίγοντας χώρους για τους συμπαίκτες του και δημιουργήθηκαν έτσι αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο. Στο 68΄μάλιστα πέτυχε και το γκολ της νίκης που δικαιούταν βάσει της απόδοσής του, μετά από προσπάθεια του Τζόνσον.

Το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αλλά αξίζει να αναφερθεί κάτι άλλο που άλλαξε και μάλιστα αρκετές φορές. Το περιβραχιόνιο! Αρχικά ξεκίνησε στο χέρι του Φρανκ Λάμπαρντ. Στη συνέχεια μετά την αλλαγή του, πέρασε στο χέρι του Άσλεϊ Κόουλ και μετά την αποχώρηση του τελευταίου κατέληξε στον Γκάρεθ Μπάρι.

Συνθέσεις Ομάδων

Δανία: Σόρενσεν, Μ.Γιόργκενσεν (46’ Κιαερ), Άγκερ, Πόουλσεν Σ. (46’ Βας), Γιάμκομπσεν (59’ Ζίλμπερμπαουερ), Γ.Γιόργκενσεν (90’ Βίνγκαρντ), Πόουλσεν Κ., Έριξεν, Κρον-Ντελι (70’ Πέντερσεν), Ρόμενταλ (82’ Ενεβολντσεν), Μπέντνερ

Αγγλία: Χαρτ, Τζόνσον, Ντόουσον (60’ Κέιχιλ), Τέρι, Α.Κόουλ (81’ Μπέινς), Γουόλκοτ (68’ Ντάουνινγκ), Λάμπαρντ (47’ Πάρκερ), Γουίλσιρ, Μίλνερ, Ρούνεϊ (46΄ Γιανγκ), Μπεντ