Ιταλία

Όταν ο Τζόρβας σταμάτησε τον Τζιμπρίλ

Σε προσωπική… μονομαχία μετέτρεψαν την αναμέτρηση ανάμεσα σε Λάτσιο και Παλέρμο (0-0), Σισέ και Τζόρβας. Οι δύο πρώην συμπαίκτες στον Παναθηναϊκό, ήταν οι πρωταγωνιστές για τις ομάδες τους με τον διεθνή γκολκίπερ να κατεβάζει… ρολά και να δίνει τον ένα βαθμό στην ομάδα του, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. «Κόλλησε» η Γιουβέντους στην έδρα της Κατάνια (1-1),

Σε προσωπική… μονομαχία μετέτρεψαν την αναμέτρηση ανάμεσα σε Λάτσιο και Παλέρμο (0-0), Σισέ και Τζόρβας.

Οι δύο πρώην συμπαίκτες στον Παναθηναϊκό, ήταν οι πρωταγωνιστές για τις ομάδες τους με τον διεθνή γκολκίπερ να κατεβάζει… ρολά στις προσπάθειες του Γάλλου σούπερ σταρ και να δίνει τον ένα βαθμό στην ομάδα του, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. «Κόλλησε» η Γιουβέντους στην έδρα της Κατάνια (1-1) και η Ουντινέζε στην Κάλιαρι (0-0), νίκες για Αταλάντα, Σιένα.

Πριν την σέντρα του αγώνα Λάτσιο-Παλέρμο τα βλέμματα ήταν στραμμένα πάνω στους δύο πρώην «πράσινους» Τζόρβα και Σισέ. Οι δύο τους κατάφεραν να τα… κρατήσουν κολλημένα πάνω τους σε όλο το 90λεπτο. Ο Έλληνας διεθνής γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κράτησε το μηδέν σε όλες τις προσπάθειες των «λατσιάλι» οι οποίες εκφράζονταν από τον Γάλλο επιθετικό κυρίως.

Αποκορύφωμα των προσωπικών… μονομαχιών των δύο πρώην συμπαικτών στον Παναθηναϊκό, ήταν η φάση του 87ου λεπτού όταν ο Τζόρβας έδιωξε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Σισέ, διατηρώντας το 0-0 μέχρι το φινάλε.

«Ζόρικη» αποδείχθηκε για την Γιουβέντους και η έξοδος στο γήπεδο της Κατάνια. Ο Μπεργκέσιο στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά η ομάδα του Κόντε κατάφερε να φτάσει στο 1-1 με τον Κράσιτς στο 49΄.

Νίκες για Σιένα, 3-0 την Λέτσε και για την Αταλάντα, 2-1 την Νοβάρα.