sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Ένα γήπεδο, μια (προ)ιστορία

Ισοφάριση του Παναθηναϊκού σε 1-1 ή 2-0 για τον Ολυμπιακό; Κάτι περισσότερο από 24 ώρες απέμειναν για τον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών στην Α1, που θα γίνει στο ΟΑΚΑ. Το συγκεκριμένο γήπεδο έχει τη δική του ιστορία στους τελικούς της Α1, καθώς οι «πράσινοι» είναι αήττητοι εκεί σε τελικούς του πρωταθλήματος. Δείτε το απίθανο ρεκόρ του «τριφυλλιού» στο... άντρο του, αλλά θυμηθείτε και τα μεγάλα τα «διπλά» του Ολυμπιακού.

Συγκεκριμένα, μετρούν 28 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια τελικών στο ΟΑΚΑ (το οποίο χρησιμοποιούν από την περίοδο 1995/96 με εξαίρεση τη διετία 2002-2004 όταν έπαιζαν στο Σπόρτινγκ), ενώ έχουν 21 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις σε τελικούς ως γηπεδούχοι απέναντι στον Ολυμπιακό. Η τελευταία ήττα του Παναθηναϊκού σε σειρά τελικών στην έδρα του, ήταν στις 8 Μαΐου του 1993 αλλά στο κλειστό της Γλυφάδας. Έκτοτε το «τριφύλλι» μετρά 34 νίκες σε 34 παιχνίδια ως γηπεδούχος σε τελικούς πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός έχει αλώσει το ΟΑΚΑ σε σειρές play offs δύο φορές:

1) Στα ημιτελικά της περιόδου 2001/02, όταν έκανε το break με 89-80 απέναντι στον προερχόμενο από το θρίαμβο στην Μπολόνια για την Ευρωλίγκα Παναθηναϊκό και πήρε την πρόκριση με 2-0 χάρη στο 80-76 του ΣΕΦ. Στους τελικούς, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» παρότι προηγήθηκαν με 2-0 της ΑΕΚ, έχασαν τρία ματς στη σειρά και μαζί το πρωτάθλημα από την «Ένωση».

2) Στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας την περίοδο 1996/97, όταν άλωσε το ΟΑΚΑ με 69-49 κι έκανε το 2-0 στο ΣΕΦ με 65-57 φτάνοντας στο Final 4 της Ρώμης, όπου κατέκτησε για πρώτη φορά την Ευρωλίγκα.

Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός έχει περάσει νικηφόρα από το ΟΑΚΑ τρεις φορές σε 15 παιχνίδια. Την περίοδο 1998/99, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περάσει με 69-68 από το «άντρο» του Παναθηναϊκού για τη δέκατη αγωνιστική της Α1. Τη σεζόν 2006/07 για τη 17η αγωνιστική είχαν επικρατήσει στο ΟΑΚΑ με 89-84, ενώ πέρυσι για τη δωδέκατη αγωνιστική-στην πρώτη επίσκεψη του Βασίλη Σπανούλη στο συγκεκριμένο γήπεδο με τα ερυθρόλευκα-οι Πειραιώτες είχαν πάρει τη νίκη με 65-61.