Eurobasket '09

Ε’ Όμιλος: ΠΓΔΜ-Γερμανία 86-75

Η ΠΓΔΜ νίκησε τη Γερμανία με 86-75 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα προημιτελικά του θεσμού. Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Β. Στεφάνοφ, Τζερεμάια Μάσεϊ και Πέρο Άντιτς. Με νίκη, κόντρα στη Ρωσία την τελευταία αγωνιστική της δεύτερης φάσης, η ομάδα του Άρτσιτς παίρνει την πρόκριση στους «8». Νίκη θέλει πλέον και η Γερμανία κόντρα στην Κροατία.

Για τους Σκοπιανούς το παιχνίδι κόντρα στη Γερμανία ήταν τελικός. Ήξεραν πως ακόμη και με νίκη, δύσκολα θα τα κατάφερναν για αυτό και μπήκαν στο παιχνίδι να παίξουν την ύπαρξη τους στο τουρνουά αλλά χωρίς άγχος. Ο Βίρμπισα Στεφάνοφ ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και αυτός ήταν ο λόγος που η ΠΓΔΜ προηγήθηκε 18-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, Στάιγκερ, Φέμεργλινγκ και Γκριν πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Η Γερμανία προηγήθηκε με 26-28 και 32-24, αλλά οι Σκοπιανοί είπαμε πως έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί. Ισοφάρισαν στο ημίχρονο 36-36.

Οι Γερμανοί είχαν «πνιγεί» από το άγχος. Από την άλλη, τα Σκόπια, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Στεφάνοφ, άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά η οποία με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στους 12 πόντους (52-40).

Ο Μπάουερμαν έδωσε εντολή στους περιφερειακούς του, να σταματήσουν με κάθε δυνατό ή αδύνατο τρόπο τον Στεφάνοφ. Αυτό συνέβη. Ο Άντιτς, όμως, μαζί με τον Μάσεϊ ανέλαβαν πρωτοβουλίες, διατήρησαν την ΠΓΔΜ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά και έτσι οι Σκοπιανοί έφτασαν σε μια άνετη και ταυτόχρονα πολύτιμη νίκη η οποία τους διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης.

Δεκάλεπτα: 18-14,36-36,52-40, 86-75

Σκόπια (Άρτσιτς): B. Στεφάνοφ 25, Μιρακόφσκι 9, Ντ. Σοκολόφ, Ρ. Στεφάνοφ 1, Τασόφσκι 13, Γκεσέφσκι 9, Άντιτς 13, Μάσεϊ 16, Σαμαρντζίνσκι,

Γερμανία (Μπάουερμαν): Στάιγκερ 14, Σάφαρτζικ 10, Σούλτσε 3, Ολμπρεχτ 12, Βισόσκι, Χάμαν 10, Γκριν, Φέμερλινγκ 13, Μπένζινγκ 6, Γιάγκλα 5.

Επιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης