Eurobasket '09

Ε’ ‘Ομιλος: Κροατία-Γαλλία 79-87

Η Γαλλία νίκησε με 87-79 την Κροατία και πλέον με νίκη απέναντι στην Εθνική μας θα τερματίσει στην πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόνι Πάρκερ. Ο Γάλλος σούπερ σταρ με 24 πόντους, έξι ριμπάουντ και έξι ασίστ έδειξε σε δαιμονιώδη φόρμα. Σπουδαία δουλειά και από τον Μπατούμ (18π-5ριμπ).

Η Κροατία ήθελε να χτυπήσει τους Γάλλους με το δικούς τους δυνατό σημείο. Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έτσι κατάφερε να πάρει από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού. Οι Γάλλοι περίμεναν πιο αργό τέμπο από τους Κροάτες και έδειχναν να αιφνιδιάζονται. Μπάνιτς και Πόποβιτς ήταν εξαιρετικοί και έτσι η Κροατία προηγήθηκε με 21-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι δυο τους συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Κολέ δεν είχε παίκτες να τους σταματήσει και έτσι η Κροατία κατάφερε να προηγηθεί με 31-23 και 42-35 αλλά πήγε με +5 (46-41) στο ημίχρονο. Ο Τόνι Πάρκερ βγήκε «καυτός» από τα αποδυτήρια και η Γαλλία κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά, κατάφερε να περάσει μπροστά 44-45. Η Κροατία είχε χάσει την ψυχραιμία της και τη συγκέντρωση της και όσο περνούσε η ώρα οι Γάλλοι έβρισκαν λύσεις και αύξαναν ταυτόχρονα τη διαφορά η οποία έφτασε στους 12 (58-70), εφτά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η Κροατία με σερί 7-0, μείωσε σε 65-70, αλλά ο Μπατούμε με τρίποντο-μαχαιριά έβαλε και πάλι την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η Γαλλία, όμως, αντέδρασε με τον Μπατούμ και έστειλε και πάλι τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (69-78), τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 21-19, 46-41, 56-63, 79-87

Κροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 11, Κους 3, Πόποβιτς 30, Βούισιτς 2, Πρκάτσιν 6, Ρόζιτς 2, Πλάνινιτς 3, Στόιτς 2, Λόντσαρ 6, Μπάνιτς 10, Νίσεβιτς 2, Κασούν 2.

Γαλλία (Κολέ): Ντιότ, Μπατούμ 18, Ζενό, Κοφί 2, Πάρκερ 24, Μποκολό 3, Πιετρούς 14, Ντε Κολό 3, Ντιό 15, Τουριάφ 3, Τραορέ.

Eπιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης