Eurobasket '09

ΣΤ’ Όμιλος: Σλοβενία-Πολωνία 76-60

Η Σλοβενία είναι σε εκπληκτική κατάσταση, κάτι που επιβεβαίωσε και στο παιχνίδι με την Πολωνία. Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς, έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ και επιβλήθηκε της «οικοδέσποινας» με 76-60. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Έραζεμ Λόρμπεκ και Γιάκα Λάκοβιτς. Οι Σλοβένοι εξασφάλισαν την πρόκριση στα προημιτελικά, ενώ οι Πολωνοί θα πάρουν το εισιτήριο μόνο με νίκη επί της Ισπανίας την Τετάρτη.

Οι Πολωνοί ξεκίνησαν το παιχνίδι με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και αυτός (μαζί με τους Γκόρταντ και Λόγκαν) ήταν που τους «έσπρωξε» στο 17-11 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Σλοβένοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από την γραμμή των 6,25 και για αυτό έμειναν σε τόσο χαμηλό σκορ στην πρώτη περίοδο.

Τα πράγματα, όμως, άλλαξαν άρδην. Οι Σλοβένοι, με επιμέρους σκορ 18-5 πέρασαν μπροστά με 29-22. Τα τρίποντα των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς άρχισαν να βρίσκουν στόχο και έτσι η διαφορά άρχισε να…ανοίγει αλλά οι Πολωνοί επέστρεψαν εκ νέου για το 31-29 του ημιχρόνου.

Η άμυνα της Σλοβενίας στο τρίτο δεκάλεπτο «έσπαγε κόκαλα». Στα πρώτα οκτώ λεπτά η Σλοβενία είχε δεχτεί μόλις τρεις πόντους την ίδια ώρα που είχε σκοράρει 18 και έτσι ήρθε το 47-32 και λίγο αργότερα το 53-37 για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Ζντόβτς να προηγείται 53-40. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Σλοβένοι το μόνο που έκαναν ήταν να διατηρήσου τη διαφορά σε διψήφια τιμή φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-17, 31-29, 53-40, 76-60

Σλοβενία (Ζντοβτς): Σλόκαρ 5, Λάκοβιτς 14, Ούντριχ 10, Μπρέζετς 12, Κλόμπουτσαρ 4, Νάχμπαρ 6, Γιαγκόντνικ 5, Ντ. Λόρμπεκ, Γκόλεματς, Ε. Λόρμπεκ 20.

Πολωνία (Γκατζουρίν): Ρόζικ, Σιλίνσκι, Σουμπάργκα 2, Σέβζικ 15, Ιγκνιέρσκι 7, Λόγκαν 15, Γκορτάντ 6, Λάμπε 6, Κοσζαρέκ 9.

Επιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης