Μουντομπάσκετ 2023

Επιβλήθηκε του Πουέρτο Ρίκο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ η Ιταλία

Την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Μουντομπάσκετ πανηγύρισε η Ιταλία, επικρατώντας 73-57 του Πουέρτο Ρίκο!

Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ιταλία!

Μετά την προχθεσινή (1/9) μεγάλη νίκη της επί της Σερβίας, η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο επικράτησε και του Πουέρτο Ρίκο με 73-57, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της φετινής διοργάνωσης.

Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και παρότι οι αντίπαλοί τους παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου, ανέβασαν στροφές στην «τελική ευθεία» της αναμέτρησης και πήραν τη δίκαιη νίκη. Μάλιστα, σε περίπτωση που η Σερβία πάρει τη νίκη κόντρα στη Δομινικανή Δημοκρατία, η Ιταλία θα τερματίσει και στην πρώτη θέση του ομίλου.

Κορυφαίοι για την Ιταλία οι Φοντέκιο (12π, 12 ριμπ.), Ρίτσι (15π), Τονούτ (15π) και Ντατόμε (11π), ο οποίος συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με την εθνική του ομάδα. Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισαν Γουότερς (13π.) και Χάουαρντ (11π).

Οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και πήραν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα (15-4), ένα προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι και την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Το Πουέρτο Ρίκο αντέδρασε και με σερί 14-7 επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας σε 36-34, πριν ο Ντατόμε σκοράρει για τρεις και ο Γουότερς διαμορφώσει το 39-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Το Πουέρτο Ρίκο πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο ματς στα μισά της τρίτης περιόδου (41-43), αλλά οι Ιταλία απάντησε με σερί 8-0, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο ούσα μπροστά με 51-47. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο οι τελικοί νικητές κυριάρχησαν, επικράτησαν με επί μέρους σκορ 22-10, φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη με 73-57!

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-36, 51-47, 73-57