Ευρώπη

Απίστευτη ανατροπή από το -24 για Φενέρ πριν τον Παναθηναϊκό

Αν και βρέθηκε να χάνει με 24 πόντους στο ημίχρονο από τη Γκαζιαντέπ του Στέφανου Δέδα, η Φενέρμπαχτσε με επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος επικράτησε 97-92 και σκέφτεται… Παναθηναϊκό.

Για ένα ημίχρονο το μυαλό της Φενέρμπαχτσε ταξίδευε στους αγώνες των play offs με τον Παναθηναϊκό και το πλήρωσε βλέποντας την ομάδα του Στέφανου Δέδα να προηγείται με 35-59 στο ημίχρονο. Όμως όταν η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σοβαρεύτηκε εξαπέλυσε μια τρομερή αντεπίθεση και πήρε τη νίκη με 97-92 που τη διατήρησε στο +2 από τη δεύτερη Εφές μετά από 26 αγώνες.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών Τουρκίας, ενώ 19 είχε ο Λουίτζι Ντατόμε και 18 ο Γιαν Βέσελι. Ο Κώστας Σλούκας σε 22:40 είχε 9 πόντους (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Ο Νταβόν Τζέφερσον με 25 και ο Μάρκους Χέισλιπ με 20 πόντους ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Η Καρσίγιακα πριν τους αγώνες με τη Ρεάλ πήρε μια απίθανη νίκη στη Σμύρνη με 95-90 απέναντι στην Καρσίγιακα κάνοντας επί μέρους 38-22 στην τέταρτη περίοδο. Ο Μπραντ Γουοναμέικερ με 28 και ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 27 πόντους έκαναν τη διαφορά για τους νικητές, ενώ ο Μάικ Γκριν είχε 33 και ο Νταχουάν Σάμερς 24 για τους γηπεδούχους.