Euroleague

Μακάμπι και απουσίες λύγισαν τον Παναθηναϊκό AKTOR

Ο «λειψός» Παναθηναϊκός AKTOR έδωσε μεγάλη μάχη στο Βελιγράδι με κορυφαίο τον Καλαϊτζάκη, ωστόσο ξέμεινε από λύσεις στο φινάλε και τελικά ηττήθηκε από τη Μακάμπι με σκορ 90-75, χάνοντας την ισοβαθμία.

Έκανε ό,τι μπορούσε αλλά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Oι «πράσινοι» προσπάθησαν παρά τις απουσίες (Σλούκας, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Μαντζούκας και στην πορεία Ναν), ωστόσο τελικά ηττήθηκαν με σκορ 90-75 από τη Μακάμπι, παρόλο που το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Με αυτόν τον τρόπο, το «τριφύλλι» έπεσε στο 14-9 και οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 13-10, κερδίζοντας και την ισοβαθμία.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλά στο ματς και ήταν κυρίαρχος στα πρώτα 15 λεπτά του ματς, καταφέρνοντας να παίξει καλή άμυνα και να ελέγξει τον ρυθμό. Σταδιακά, η Μακάμπι πήρε τα ηνία με τους «πράσινους» να χάνουν την επιθετική τους συγκέντρωση και την αμυντική τους συνοχή, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 55-42 υπέρ των Ισραηλινών.

Κάπου εκεί, επιστρατεύτηκαν οι Κώστας Αντετοκούνμπο και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, οι οποίοι έβαλαν το «τριφύλλι» ξανά στο ματς και το βοήθησαν να πλησιάσει στο καλάθι (64-62). Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά το «ντεπόζιτο» των φιλοξενούμενων ήταν άδειο και οι λύσεις τους ελάχιστες, με αποτέλεσμα την πρώτη ήττα μετά από 4 σερί νίκες.

0

Κορυφαίος των νικητών ήταν με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, ενώ από 14 πόντους πέτυχαν οι Μπόνζι Κόλσον, Λορέντζο Μπράουν και Τζος Νίμπο, ο τελευταίος μαζί με 12 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, ρεκόρ καριέρας με 17 πόντους έκανε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ενώ 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο συγκινητικός Τζέριαν Γκραντ, 13 πόντους ο Ντίνος Μήτογλου και ισάριθμους ο Κέντρικ Ναν, που είχε ενοχλήσεις στον αγκώνα και δεν έπαιξε στην τελευταία μιάμιση περίοδο. Τρομερά μαχητικός και πάλι με 8 πόντους και 3 τάπες ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντα από αμφότερες τις ομάδες, δια χειρός Κοέν και Μήτογλου για το 3-3, με τον Ναν να βάζει βολές για το 3-5. Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στο ξεκίνημα παρά τις καλές του επιθέσεις, όμως βρήκε λύσεις με δύο βολές του Ναν για το 5-7. Ο Μπόλντγουιν απάντησε με τρίποντο για το προσπέρασμα της Μακάμπι (8-7), ενώ ο Κοέν έβαλε το δεύτερο προσωπικό του μακρινό σουτ για το 11-7. Ο Ναν μείωσε γρήγορα σε 11-9 από μέση απόσταση, ενώ ο Μπράουν έβαλε μία βολή για το 12-9. Ο Μήτογλου έβαλε τρίποντο και ισοφάρισε σε 12-12, ενώ Νίμπο και Λεσόρ σκόραραν από κοντά για το 16-14 της Μακάμπι. Ο Κόλσον έβαλε σουτάκι από μέση απόσταση, ενώ ο Γκραντ ισοφάρισε με μακρινό σουτ σε 18-18. Ο Αμερικανός έβαλε μπροστά τους πράσινους με μία βολή (18-19), ενώ ο Παπαπέτρου πέτυχε πολύ δύσκολο καλάθι για το 18-21 της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ναν έβαλε τρίποντο και ο Μήτογλου σκόραρε φόλοου για το 20-26, ενώ λίγο αργότερα ο Κώστας Αντετοκούνμπο κάρφωσε για το 23-28. Ο Μπλατ έβαλε το δεύτερο δικό του μακρινό σουτ για το 26-28, ενώ ο Γκραντ απάντησε πάνω σε ασφυκτική άμυνα για το 26-31. Ο Μπόλντγουιν πήρε τη σκυτάλη και μείωσε σε 29-31 με γκολ φάουλ, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και βρήκαν σερί πόντους του Ναν για το 29-35. Ο Κόλσον βρήκε λύση και μείωσε, ενώ ο Νίμπο έγραψε το 33-35 μετά από… βόλεϊ της Μακάμπι στη ρακέτα. Ο Ντιμπαρτολομέο με τρεις βολές έβαλε μπροστά τη Μακάμπι (36-35), ενώ ο Λεσόρ πέτυχε μία δικιά του για τη νέα ισοπαλία (36-36). Ο Μπράουν από τη γραμμή διαμόρφωσε το 38-36, ενώ δημιούργησε ωραία το κάρφωμα του Νίμπο και στη συνέχεια έβαλε τρίποντο για το 43-36.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κοέν έκανε τρία τα τρίποντά του και έγραψε το 46-36. Ο Μήτογλου πήρε το τέταρτό του φάουλ και πέτυχε τις βολές για το 46-38, ενώ ο Γκραντ μείωσε με φλόουτερ σε 48-40 μετά από καλάθι του Μπόλντγουιν. Ο βιρτουόζος Μπράουν σκόραρε με πολύ δύσκολο τρόπο για το 50-40, ενώ ο Μπόλντγουιν έβαλε δύο βολές μετά από λάθος για το 52-40. Ο Ναν βρήκε τον Αντετοκούνμπο και αυτός κάρφωσε εντυπωσιακά, όμως ο Μπόλντγουιν πέτυχε πολύ δύσκολο τρίποντο για το 55-42. Ο Γκραντ με παλικαρίσιο τρόπο μείωσε μετά από ριμπάουντ σε 55-44, ενώ μετά από σημαντικές άμυνες του Αντετοκούνμπο σκόραρε ξανά για το 55-46. Ο Καλαϊτζάκης με βολές έριξε κι άλλο τη διαφορά (55-48), ενώ ο τρομερός Αντετοκούνμπο έκλεψε και κάρφωσε για το 55-50. Ο Γκριγκόνις μείωσε στο τρίποντο (55-52), όμως ο Ριβέρο έδωσε μια λύση από κοντά για το 57-52. Ο Καλαϊτζάκης και ο Αντετοκούνμπο διαμόρφωσαν το 59-56, ενώ ο πρώτος έβαλε buzzer beater τρίποντο στην τρίτη περίοδο για το 62-59.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Κόλσον έβαλε δύο βολές για το 64-59, όμως ο Γκριγκόνις απάντησε με το πρώτο του τρίποντο για το 64-62. Ο Μπόλντγουιν έκανε ζημιά με συνεχόμενους πόντους, γράφοντας το 70-64, όμως ο τρομερός Καλαϊτζάκης μείωσε σε 70-66. Ο ασταμάτητος Μπόλντγουιν πέτυχε γκολ φάουλ και υπέγραψε το 73-66, ενώ ο Μπράουν ανέβασε τη διαφορά στο +9 (75-66). Ο Καλαϊτζάκης έβαλε συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε σε 77-72, όμως ο Νίμπο έβαλε κρίσιμο καλάθι για το 79-72. Ο Κόλσον με τρίποντο από την κορυφή έδωσε τη χαριστική βολή στους «πράσινους» για το 82-73, ενώ δύο βολές του Μπράουν τέλειωσαν το ματς στο 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75