Ευρώπη

Έτρεχε με... 112 η Άλμπα και ταπείνωσε την Τίμπινγκεν του Καλαϊτζάκη!

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν «καυτή» και διέλυσε με σκορ 112-69 την Τίμπινγκεν του Γιώργου Καλαϊτζάκη, παίρνοντας το 6ο σερί ροζ φύλλο της στο πρωτάθλημα Γερμανίας.

Με... σπασμένα τα φρένα στο πρωτάθλημα η Άλμπα!

Η ομάδα του Βερολίνου ήταν σαρωτική και διέλυσε με σκορ 112-69 την Τίμπινγκεν του Γιώργου Καλαϊτζάκη, παίρνοντας την 6η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Πλέον, έχει ρεκόρ 16-5 και βρίσκεται στην 3η θέση.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν ανταγωνιστικό (21-24), η Άλμπα... άστραψε και βρόντηξε στη δεύτερη περίοδο (35-10) και έλεγξε το ματς, παίρνοντας τη νίκη με ταπεινωτική για την Τίμπινγκεν διαφορά. Κορυφαίος των νικητών με 17 πόντους ήταν ο Μάλτε Ντέλοου, ενώ τόσους είχε και ο Μάρτιν Χέρμανσον.

15 πόντους με 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Τιμ Σνάιντερ. 8 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα μέτρησε ο Καλαϊτζάκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 56-34, 88-50, 112-69