Euroleague

«Κλείδωσε» τον Γκριν και έκανε εύκολη τη... ζωή της η Φενέρ!

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα από τη Βαλένθια και «εξαφανίζοντας» τον Γκριν, η Φενέρμπαχτσε νίκησε 79-66 και ανέβηκε στο 3-2 στην Ευρωλίγκα. Πολύ καλός ο Κώστας Σλούκας.

Αφού έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον «καυτό» φέτος Έρικ Γκριν, η Φενέρμπαχτσε απλοποίησε την κατάσταση κόντρα στη Βαλένθια, την οποία νίκησε 79-66 και ανέβηκε στο 3-2.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ο Ντατόμε με 16 πόντους, με τον Νάναλι να είχε 13, τον Βέσελι 12 και τους Σλούκα και Γουοναμέικερ με άλλους 10, ενώ ο Έλληνας γκαρντ είχε και 7 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ των «νυχτερίδων» ήταν ο Σαν Εμετέριο με 11 πόντους, με τον Γκριν να είχε μόλις 4 πόντους με 0/7 σουτ.

Η Φενέρ είχε από την αρχή το προβάδισμα (14-9), με τη Βαλένθια να αντιδρά (18-18) και τον Μαχμούτογλου να περνάει ξανά μπροστά τους γηπεδούχους στο τέλος του δεκαλέπτου (20-18). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι «νυχτερίδες» μπήκαν με ένα 0-4 (20-22), με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να απαντάει με ένα 11-0 για το +9 (31-22). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +10 (38-28), με τις δύο βολές του Ντούμπλιεβιτς να διαμορφώνουν το 38-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, καθώς η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε την απόστασή της και έτσι το έκλεισε με το υπέρ της 57-49. Νωθρά μπήκαν στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι, με τις «νυχτερίδες» να μειώνουν στο -5 (59-54). Όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε, ανέλαβε πλήρως τα ηνία (72-62) και έφτασε στη νίκη με το τελικό 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-30, 57-49, 79-66