Γενικά

«Διπλό» του Καμερούν στο Κονγκό με καθοριστικό Πάρις Λι!

Με τον Πάρις Λι να παίζει καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή, το Καμερούν νίκησε 71-69 τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό και παρέμεινε ζωντανό για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Έπειτα από ένα… θρίλερ, το Καμερούν επικράτησε 71-69 της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό και ανέβηκε στο 2-5 στον όμιλό του, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά για περίπου 30 λεπτά, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι Πάρις Λι και Τσαρλς Μίνλεντ ανέλαβαν… δράση, υπογράφοντας την ανατροπή για το ροζ φύλλο.

Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έκανε 2/2 βολές για την ισοφάριση (69-69), ενώ στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μίνλεντ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ο νέος γκαρντ του «τριφυλλιού» αγωνίστηκε για 25:43’’, έχοντας 15 πόντους, αλλά με 4/11 σουτ (0/3διπ., 4/11τρ.) και 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τζόναθαν Κουμίνγκα, με τον παίκτη των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς να είχε 18π., αλλά να είχε 0/7 τρίποντα και να ήταν μοιραίος με άστοχα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 5-21, 20-34, 43-52, 69-71