Πρώτη φιλική ήττα για ΠΑΟΚ

Έφτασε η ώρα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στα φιλικά προετοιμασίας του ο ΠΑΟΚ, αφού ηττήθηκε από τη Ρίλσκι Σπορτίστ 86-87 στο τουρνουά μπάσκετ του Σάμοκοβ της Βουλγαρίας.

Ο ΠΑΟΚ έχασε 86-87 από τη βουλγαρική Ρίλσκι Σπορτίστ την τελευταία μέρα του τουρνουά μπάσκετ του Σάμοκοβ και γνώρισε την πρώτη του ήττα στα καλοκαιρινά φιλικά προετοιμασίας, λίγες μέρες πριν την έναρξη της Basket League, δείχνοντας, πάντως, έτοιμος για τις επίσημες υποχρεώσεις του.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο +7 στην πρώτη περίοδο και στο +22 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Μπεστ ήταν ο κορυφαίος του «Δικεφάλου» σε αυτό το μεγάλο προβάδισμα, όμως η βουλγαρική ομάδα «μάζεψε» σε -12 τη διαφορά στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός σε επίθεση και άμυνα και η Ρίλσκι ισοφάρισε 67-67 στο 28΄. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 76-71 στη ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 38΄, όταν ένα τρίποντο του Ζέλεφ έφερε το 87-85, ο Ουίγκινς είχε 1/2 βολές 12΄΄ πριν το τέλος, με τον Μπόζοφ να αστοχεί και στις δύο δικές του, αλλά το τελευταίο σουτ του Λιούις ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-34, 41-53, 71-76, 87-86

Rilski Sportist: Hadzhirusev 3 (1), Brown 26 (4), Johnson 8 (1), Zhelev 19 (4), Bozov 11 (1), Vasov 8 (2), Dudev 2, Mihaylov 3 (1), Zohore Bergstedt 7

ΠΑΟΚ: Lewis 6 (1), Smith 11 (2), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Best 21 (4), Wiggins 16 (1), Egekeze 8 (2), Σαρικόπουλος 11, Knowles 6