Ελλάδα

«Σκότωσε» την Εθνική η αδερφή του Όμπλακ

Ήττα με 70-64 στην Σλοβενία για την Εθνική Γυναικών στο πρώτο ματς για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών στον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του Ερωμπάσκετ 2021. Η ελληνική ομάδα έχασε στο Τσέλιε από την Σλοβενία με 70-64. Οι γηπεδούχες είχαν κορυφαία την Τέγια Όμπλακ, αδερφή του γκολκίπερ της Ατλέτικο Μαδρίτης Γιαν, η οποία είχε 19 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Η Εθνική ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά πληγώθηκε από τα τρίποντα της Σλοβενίας (8/21). Βρέθηκε να κυνηγά διψήφιες διαφορές στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά παρότι πλησίασε στους τρεις, 61-58, τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος, δεν άντεξε.

Η Άρτεμις Σπανού με 18 πόντους ξεχώρισε, ενώ 13 είχε η Τζάκι Γέμελος και 12 η Πηνελόπη Παυλοπούλου.

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Στράουμπε (Γερμανία), Σταν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-30, 54-44, 70-64

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 4, Σπυριδοπούλου 5, Παυλοπούλου 12, Σπανού 18, Γέμελος 13, Μποσγανά 6, Αλεξανδρή, Σωτηρίου 6, Δίελα, Χατζηλεοντή