Ευρώπη

«Σοκ» για Μπαρτζώκα και Κουμπάν στην Τσεχία!

Με την Λοκομοτίβ Κουμπάν να… καταρρέει στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Νίμπουρκ έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πήρε νίκη με 76-74 στην πρεμιέρα της VTB League!

Με το… αριστερό ξεκίνησε στη VTB League ο Γιώργος Μπαρτζώκας! Αν και η Λοκομοτίβ Κουμπάν είχε τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Νίμπουρκ, υπέστη μία… κατάρρευση στο τέταρτο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 76-74!

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον όμιλο της Ευρωλίγκας ήταν μπροστά στο σκορ (71-72), περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, με τους Τσέχους να κάνουν ένα επιμέρους 5-2 και να φτάνουν στη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντίξον με 31 πόντους, ενώ ο Σαντ-Ρόος είχε 17. Από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κλαβέρ και Σίνγκλετον με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 29-37, 48-57, 76-74