NBA

Συντριβή για Μπακς από Γουόριορς

Σε μια από τις σπάνιες κακές βραδιές του Γιάννη Αντετοκούνμπο (που είχε κι έναν μικροτραυματισμό), οι Μπακς έχασαν με 117-92 από τους Γουόριορς.

Βαριά ήττα με 117-92 από τους Γουόριορς γνώρισαν οι Μπακς. Η ομάδα του Τζέισον Κιντ ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δωδεκάλεπτο (27-29) και ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στη δεύτερη καταστροφική περίοδο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 36-15.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν βρέθηκε σε καλή μέρα έχοντας 9 πόντους (1/2 βολές, 4/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 λεπτά. Στην τέταρτη περίοδο αποσύρθηκε νωρίς έχοντας κι ένα μικροπρόβλημα στον αστράγαλο.

Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ελαφιών» που πάντως παραμένουν σε θέση play offs.

Ο Στεφ Κάρι είχε 28 πόντους με 6/8 τρίποντα και ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 21 για τους γηπεδούχους, που δεν είχαν στις τάξεις τους τον Κέβιν Ντουράντ, που όμως άρχισε να κάνει σουτ με άλμα, κάτι που αποτελεί καλό σημάδι για την επιστροφή του στη δράση σύντομα.