Ευρώπη

Τέταρτο δεκάλεπτο «φωτιά» και νίκη στην πρεμιέρα για Μπαρτσελόνα

Αν και έχανε 11 πόντους από τη Μπασκόνια στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα με σούπερ Βεζένκοφ και μαγική απόδοση στο τέταρτο ανέτρεψε το σκορ και μπήκε με το… δεξί στη Liga Edensa.

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 87-82 της Μπασκόνια στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 45-42 στο ημίχρονο, όμως οι Βάσκοι, παρά τις απουσίες των Σενγκέλια και Γκαρίνο, αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 11 πόντους στο 30’ (67-56).

Ακολούθησε όμως ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο για τη Μπαρτσελόνα με επί μέρους σκορ 31-15 για το τελικό σκορ. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τόμας Ερτέλ και Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από 11 είχαν Ρίμπας και Χάνγκα.

Από τη Μπασόνια, ξεχώρισαν Χουέρτας με 19 πόντους και 6 ασίστ, Τίμα με 15 και Γκρέιντζερ με 13 πόντους και 7 ασίστ.