Euroleague

Χαλαρά η Μπασκόνια τη Ζενίτ

Έχοντας τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπσκόνια νίκησε τη Ζενίτ 70-60 στην «Μπουέσα Αρίνα» για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις πέντε νίκες στη διοργάνωση.

Η Μπασκόνια νίκησε άνετα στο δεύτερο ημίχρονο 70-60 την αδύναμη Ζενίτ στη Βιτόρια για δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 5-5 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους Ρώσους στο 2-8 και ουσιαστικά εκτός συνέχειας.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, έχοντας +9 στην πρώτη περίοδο και με το ματς να γίνεται ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο, όμως με ένα σερί στην τρίτη πήραν μια διψήφια διαφορά που τη διατήρησαν σταθερά στη συνέχεια.

Σε αυτό συνετέλεσε περισσότερο ο Σενγκέλια με 20 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση των Τζάνινγκ με 11 και Βιλντόζα με 10 πόντους. Πάλεψε με 18 πόντους ο Αγιόν για τη Ζενίτ.

Η απουσία του Πονίτκα έδωσε περισσότερο χώρο στους ψηλούς της Ζενίτ για να παίζουν πιο εύκολα και καλύτερα στο καλάθι της Μπασκόνια, οπότε το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με +3 για τους πρώην Σοβιετικούς.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Σενγκέλια και Τζάνινγκ άρχισαν να «πυροβολούν» για τους Βάσκους και το 19-10 επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα βοήθησε την Μπασκόνια να ολοκληρώσει με +6 στο ημίχρονο.

Η Ζενίτ προσπάθησε να μειώσει με τις προσπάθειες του Αγιόν, όμως οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έβρισκαν τις περισσότερες λύσεις και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά και το +8 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Πλέον, οι Βάσκοι έφτασαν στο +12 τη διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου και έφτασαν χαλαρά στην τελική επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 34-28, 52-44, 70-60

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόσα 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λαθη), Τζάνινγκ 11 (1/7 τρίποντα), Ντιόπ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Φαλ 4, Στάουσκας 5 (1), Σενγκέλια 20 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκαρίνο, Σιλντς 6 (6 ριμπάουντ), Πολονάρα 2, Έρικ 2

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα): Άιβερσον 2, Αλμπισί 3, Πονκράσοφ, Χόλινς 10 (3/5 τρίποντα), Τόμας 4 (2/13 σουτ), Ρένφρο 6 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κβοστόφ 2, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 2, Αμπρομάιτις 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγιόν 18 (9/12 δίποντα)