Τα οκτώ εξ αυτών ήρθαν στις βαθμολογούμενες για το «Τόκιο 2020» κατηγορίες ανδρών και γυναικών, ενώ τα υπόλοιπα στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων και εφήβων/νεανίδων.

Στο διεθνές τουρνουά συμμετείχαν 900 αθλητές και αθλήτριες από 31 χώρες. Το συνδιοργάνωσαν η World Taekwondo Europe (WTE) και η Ένωση Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ).

Τα χρυσά μετάλλια της τελευταίας ημέρας στις βαθμολογούμενες κατηγορίες κατέκτησαν οι Γρηγόριος Νικολαΐδης (-87κ) και Αθανάσιος Νικολαΐδης (+87κ.) της Αθλητικής Κίνησης Αμπελοκήπων.

Τα ασημένια μετάλλια πήραν οι Ευγενία Σαρρή (Αίαντας Αγ. Δημητρίου, -73κ.) και Χριστόφορος Καλλιφώνης (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας, -87κ.).

Στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών ανέβηκαν οι Μαρία Μωϋσίδου (Hwarang Μαχητές, -73κ.), Ασπασία Μούκα (Νέα Φλόγα, -73κ.), Αθανάσιος Δημητρακόπουλος (+87κ., Θησέας Αιτωλοακαρνανίας) και Μιχαήλ Λάκης (Taekwondo Κερατσινίου).



Τα υπόλοιπα μετάλλια στις υπόλοιπες κατηγορίες ήταν τα εξής:

Cadets

-51 κιλά: 1. Αθηνά Μακρυγιάννη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Μαρία Βαρβάρα Μίχου (Άθλος)
-55 κιλά: 1. Βασιλική Γκουτσούλα (Άτλαντας Περιστερίου), 2. Αθηνά Κωνσταντίνα Βογιατζή (Kyung Hee), 3. Γεωργία Συρίγου (ΑίανταςΑσυρμάτου), 3. Δέσποινα Καραδήμου (Τύρναβος)
-59 κιλά: 3. Κωνσταντίνα Κωστοπούλου (Ίριδα), 3. Μαρία Κρεμμυδά (Fight Club Πάτρας)
+59 κιλά: 1. Μαρία Τσοντάκη (Απόλλων Ρεθύμνου), 2. Αναστασία Ανδριανού (Ανδρεία), 3. Άννα Μαρία Τζιούμα (Θεαγένης Καλλιθέας)
-57 κιλά: 1. Χαράλαμπος Φλουσκούνης (Fight Club Πάτρας), 2. Κωνσταντίνος Μιχόπουλος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Εμμανουήλ Τοπχαράς (Άθληση Νίκαιας), 3. Νικόλαος Τοπχαράς (Άθληση Νίκαιας)
-61 κιλά: 1. Ορέστης Ιωσηφίδης (Keumgang), 2. Σάββας Κωκτσίδης (Keumgang), 3. Πέτρος Οικονόμου (ΑΓΣ Κορυδαλλού), 3. Άγγελος Παναγιώτης Χριστόπουλος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
-65 κιλά: 1. Σωτήρης Μιχόπουλος (Έκρηξη Πατρών), 3. Όμηρος Παντιδάς (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Δημήτριος Πέτρου (Σπάρτακος)
+65 κιλά: 1. Βύρωνας Λέκα (Θεαγένης Καλλιθέας), 2. Κωνσταντίνος Σιδέρης (Μαίανδρος), 3. Αχιλλέας Ζοχιός (Λέοντες Σαντορίνης)

Juniors

-68 κιλά: 1. Ανάργυρος Σοφοτάσιος (Δύναμη Πάτρας), 2. Γρηγόριος Ρίγας (Ταεκβοντό Κερατσινίου), 3. Αστέριος Αρχοντόπουλος (Δαναός Ωραιοκάστρου)
-73 κιλά: 1. Γεώργιος Χατζηκωστής (Φίλιππος Γιαννιτσών), 2. Νικόλαος Τζιβρής (Hwarang Μαχητές), 3. Απόστολος Δαγκοβάνος (Εθνικός 95 ), 3. Χρήστος Καντιάς (ΑΣ Περιστερίου)
-78 κιλά: 1. Νικόλαος Μπουντιούκος Σπιναρης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Χρήστος Παπαδόπουλος (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Γεώργιος Ζήκας (Πανιώνιος ΓΣ)
+78 κιλά: 3. Απόστολος Τάραμας (ΑΣ Βασιλικού)
-59 κιλά: 1. Ελένη Βασιλειάδου (Ηρακλής Άνω Τούμπας), 2. Φανή Ναζίρη (Πολυδάμας), 3. Φωτεινή Συριώτη (Ηρακλής Άνω Τούμπας)
-63 κιλά: 1. Φανή Νικολαΐδου (ΑΣ Αθλητής), 2. Βασιλική Καπρουζου (Ταεκβοντό Κερατσινίου), 3. Ευαγγελία Κοκκίνου (Πολεμικών Τεχνών Λαμίας), 3. Γεωργία Τσαούση (ΑΣ Γαία)
-68 κιλά: 1. Δέσποινα Παπαδοπούλου (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης), 2.. Θεοδώρα Φρόκου (Ανδρεία), 3. Λευκή Παπαϊωάννου (ΑΣ Γαία), 3. Ηλέκτρα Φρεντζά Κόντου (Πανιώνιος ΓΣ)
+68 κιλά: 1. Πελαγία Μπουκουβάλα (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης), 2. Αφροδίτη Αμερίδη (Αττική Δύναμη)


Οι τρεις πρώτοι στις βαθμολογούμενες κατηγορίες:

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
-73 κιλά
1. Σουντέ Μπουλούτ (Τουρκία)
2. Ευγενία Σαρρή (Ελλάδα)
3. Μαρία Μωϋσίδου (Ελλάδα)
3. Ασπασία Μούκα (Ελλάδα)
+73 κιλά
1. Μπελέν Μοράν Ρομέρο (Ισπανία)
2. Στεφανία Σανσόνε (Ιταλία)

ΑΝΔΡΕΣ
-87 κιλά
1. Γρηγόριος Νικολαίδης (Ελλάδα)
2. Χριστόφορος Καλλιφώνης (Ελλάδα)
3. Αράς Μοζντέχ Γιουμπαρί (Αυστραλία)
3. Ντίνκο Σεγκεντίν (Κροατία)

+87 κιλά
1. Αθανάσιος Νικολαΐδης (Ελλάδα)
2. Χαμζά Κατάν (Ιορδανία)
3. Αθανάσιος Δημητρακόπουλος (Ελλάδα)
3. Μιχάλης Λάκης (Ελλάδα)

Αποδοχή Cookies
Το site sport-fm.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ