Κώστας Νικολακόπουλος

Η μοναδική σταθερά στους τελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας…

Ο Κώστας Νικολακόπουλος ασχολείται μέσα από το sport-fm.gr με μία διαφορετική παράμετρο του αποψινού τελικού.

· Το παρελθόν, λέει, πρέπει να μας διδάσκει. Το παρελθόν λοιπόν του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας λέει ότι η μοναδική σταθερά που υπάρχει είναι ότι όποιος προηγηθεί στο σκορ αυτός παίρνει και το τρόπαιο, σε συντριπτικό ποσοστό-μίνιμουμ εξασφαλίζει να πάει ο αγώνας στα πέναλτι!!!

· Εξαίρεση στον κανόνα εδώ και πάνω από μισό αιώνα (!), αποτελεί η διετία 1979 και 1980 όταν οι ομάδες που άνοιξαν το σκορ έχασαν, τόσο ο Ηρακλής από την Καστοριά, όσο κι η ΑΕΚ από τον Πανιώνιο και δη με σκορ (2-5 και 1-3 αντίστοιχα!).

· Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει ομάδα να έχει ανοίξει το σκορ και να μην έχει κατακτήσει το τρόπαιο η, έστω να έχει πάει το ματς στα πέναλτι (και μία φορά στην παράταση, το 2013 όταν ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε, αλλά έχασε από τον Ολυμπιακό, σε εκείνο το επεισοδιακό διαιτητικά ματς).

Το 2009 η ΑΕΚ προηγήθηκε του Ολυμπιακού και ο τελικός πήγε στα πέναλτι (με νικητή τον Ολυμπιακό).

Το 1994 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε της ΑΕΚ και ο τελικός πήγε στα πέναλτι (με νικητή τον Παναθηναϊκό)

Το 1987 ο Ηρακλής προηγήθηκε του ΟΦΗ και ο τελικός πήγε στα πέναλτι (με νικητή τον ΟΦΗ).

Το 1988 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε του Ολυμπιακού και ο τελικός πήγε στα πέναλτι (με νικητή τον Παναθηναϊκό)

Το 1974 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε του ΠΑΟΚ και ο τελικός πήγε στα πέναλτι (με νικητή τον ΠΑΟΚ)

Το 1976 ο Ηρακλής προηγήθηκε του Ολυμπιακού και ο τελικός πήγε στα πέναλτι (με νικητή τον Ηρακλή)

Το 1969 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε του Παναθηναϊκού και ο τελικός κρίθηκε στην κλήρωση (με νικητή τον Παναθηναϊκό)

Το 1960 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε του Ολυμπιακού και ο τελικός πήγε στη ρεβάνς (δεν υπήρχαν τότε πέναλτι), με νικητή τον Ολυμπιακό

· Άρα, από το 1960 σε σχεδόν 60 τελικούς, μόνο δύο ομάδες που άνοιξαν το σκορ έχασαν το τρόπαιο στο 90λεπτο και μία τρίτη ομάδα το έχασε στην παράταση! Κάπου 50 (!!!) τελικοί κρίθηκαν υπέρ της ομάδας που άνοιξε το σκορ και οκτώ τελικοί πήγαν στην παράταση. Εκεί, τρεις φορές πήραν την κούπα οι ομάδες που είχαν προηγηθεί και πέντε φορές οι ομάδες που είχαν ισοφαρίσει.

· Ποιος μπορεί να το σπάσει αυτό το απίστευτο δεδομένο απόψε; Είναι αλήθεια ότι η ΑΕΚ έχει σώσει φέτος καμιά δεκαριά (!) ματς στα τελευταία λεπτά, αλλά γενικά θα εκπλαγώ αν υπάρξει ανατροπή σκορ απόψε, ειδικά στο 90λεπτο.