Όταν δεν κερδίζεις ντέρμπι με τον Ολυμπιακό…

Ο Κώστας Νικολακόπουλος καταγράφει μέσα από το sport-fm.gr τα αποτελέσματα των ντέρμπι του Ολυμπιακού, σε σχέση με την παρουσία (η, την μη παρουσία!) 15 παικτών και το μέλλον τους στην ομάδα.

• Κάποια πράγματα μπορεί να είναι και συγκυρίες, μπορεί και όχι. Αλλά δεν μπορείς να μην τα παρατηρήσεις.

• Για παράδειγμα, τα αποτελέσματα που έφερε φέτος ο Ολυμπιακός στα ντέρμπι, με η, χωρίς κάποιους παίκτες του!

• Με τον Βούκοβιτς στην ενδεκάδα του δεν είχε και τα…καλύτερα αποτελέσματα: έχασε 0-1 κι 1-3 από τον ΠΑΟΚ, έφερε 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη κι 1-1 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ στο α΄ ημίχρονο που έπαιξε με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός έχανε 0-1. Στο β΄ ημίχρονο, με τον Τοροσίδη αντί του Βούκοβιτς, το αποτέλεσμα ήταν 4-0 κι άρα τελικό 4-1. Ο Σέρβος δεν αγωνίστηκε ούτε στο 1-0 επί του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ.

• Ο Νάτχο έπαιξε μόνο σε δύο ντέρμπι: με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη για 77 λεπτά, ώσπου έγινε αλλαγή, με τον Ολυμπιακό να χάνει 0-1 (τελικά ισοφάρισε 1-1 χωρίς τον Ισραηλινό στην ενδεκάδα) και με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για ένα ημίχρονο, ώσπου επίσης έγινε αλλαγή, με τον Ολυμπιακό να χάνει 0-2 (τελικό σκορ 1-3, με αποτέλεσμα β΄ ημιχρόνου 1-1 χωρίς τον Ισραηλινό στην ενδεκάδα).

• Σε δύο ντέρμπι έπαιξε κι ο Γιαννιώτης, χωρίς νίκη: στο 0-1 από τον ΠΑΟΚ και στο 1-1 με την ΑΕΚ.

• Σε δύο…ημίχρονα ντέρμπι έπαιξε ο Ζιλ Ντίας, χωρίς νίκη: στο α΄ με την ΑΕΚ με το σκορ 0-1 (τελικό 4-1) και στο β΄ με τον ΠΑΟΚ με το σκορ 2-0 (τελικό 3-1, άρα 1-1 με αυτόν στην ενδεκάδα).

• Και ο Φετφατζίδης επίσης σε δύο ντέρμπι, χωρίς νίκη, αλλά αλλαγή στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ είχε μπει στο 1-0 (τελικό 1-1) και με τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη είχε μπει στο 0-1 (τελικό 0-1).

• Ο Τουρέ μπήκε σε ένα ντέρμπι, αλλαγή στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κι ο Ολυμπιακός από εκεί που κέρδιζε 1-0, ισοφαρίστηκε σε 1-1. Σε ένα ντέρμπι αλλαγή στα τελευταία λεπτά μπήκε κι ο Μάνος, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει 1-0 (τελικό 1-1).

• Ο Μιράντα δεν έπαιξε σε κανένα από τα έξι ντέρμπι, έστω ένα λεπτό. Δεν τον εμπιστεύθηκε δηλαδή ο προπονητής του ούτε μία στιγμή σε αυτά τα παιχνίδια με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, ΠΑΟ. Το ίδιο ισχύει και για τους Ανδρούτσο, Ναουέλ, Χουτεσιώτη, Νικολάου, Βρουσάϊ, Πάρντο και τον Γιάννη Μασούρα.

• Όπως μπορεί κάποιος να παρατηρήσει, αφενός μεν οι μισοί από όλους αυτούς (15 είναι συνολικά!) έχουν ήδη φύγει, με τον ένα η, με τον άλλο τρόπο, από τον Ολυμπιακό, οι δε άλλοι μισοί μοιάζει από πολύ δύσκολο έως απίθανο να είναι και τη νέα σεζόν στον Ολυμπιακό…