Μουντιάλ 2010

Ρεχάγκελ: «Έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας»

Δίκαιη χαρακτήρισε ο Ότο Ρεχάγκελ τη νίκη της Σενεγάλης επί της Ελλάδας με 2-0 στο φιλικό που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τονίζοντας πως χρειάζεται να δουλέψει σκληρά με τους παίκτες του μέχρι το Μουντιάλ.

«Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα, παρά μόνο ότι ο αντίπαλος ήταν καλύτερος από εμάς. Έμαθα ότι η Κορέα κέρδισε την Ακτή Ελεφαντοστού. Θέλουμε να αντεπεξέλθουμε στον όμιλό μας και έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας. Ήταν μία επιθετική ομάδα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και γρήγορους παίκτες. Θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα, αν είχαμε εκμεταλλευτεί την ευκαιρία με τον Σαμαρά στο α’ ημίχρονο. Ίσως να μας επηρέασε το γεγονός ότι κάναμε πολλές αλλαγές μετά το ημίχρονο, αλλά θέλουμε να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα ενόψει του Μουντιάλ. Σε γενικές γραμμές ο αντίπαλος ήταν πιο καλός. Τις δυσκολίες τις είχαμε επειδή ο αντίπαλος είχες πιο γρήγορη ομάδα, με παίκτες αθλητές. Θα υπήρχε διαφορετική έκβαση στον αγώνα, αν είχαμε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο», τόνισε ο Γερμανός ομοσπονδιακός τεχνικός.

Κληθείς να σχολιάσει το ντεμπούτο του Παντελή Καπετάνου είπε πως «... ήταν καλός στα 45 λεπτά που έπαιξε», ενώ για το γεγονός ότι πλέον μετρά 101 παιχνίδια στον πάγκο της Εθνικής, είπε: «Ίσως για τα ελληνικά εδεδομένα είναι κάτι ιδιαίτερο να φτάνεις τα 100 παιχνίδια».

Αποστολή στο Βόλο: Σταύρος Καλογεράκης