Super League 2

Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής στα Χανιά, διπλάρα στις καθυστερήσεις για Ηλιούπολη στην Πάτρα - Συνέχισε με νίκη η ΑΕΛ

Στο 0-0 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Χανιά και Athens Kallithea FC, με την Ηλιούπολη να νικά 2-1 την Παναχαϊκή με γκολ στις καθυστερήσεις περνώντας δεύτερη. Νέο «τρίποντο» για ΑΕΛ.

Χωρίς σκορ και νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της κορυφής στον Νότιο Όμιλο της Super League 2, με την Athens Kallithea FC και τα Χανιά να μένουν στο 0-0 στην Κρήτη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Έτσι, η ομάδα της Καλλιθέας παρέμεινε πρώτη και στο +6 από τους Κρητικούς, οι οποίοι όμως έπεσαν από τη 2η θέση.

Και αυτό διότι την ίδια ώρα, η Ηλιούπολη έπαιρνε σπουδαίο «διπλό» (1-2) στην Πάτρα κόντρα στην Παναχαϊκή. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έφτασε στο «τρίποντο» χάρη σε «χτύπημα» του Μπαρμπάρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν ανοίξει το σκορ με το σουτ του Μάντιτς στο 26', με τον Πατρινό -που είχε και δοκάρι στο 84'- να ισοφαρίζει στο 27'.

Σε ό, τι αφορά τα ματς των 15:00 για την 20ή «στροφή» του Βόρειου Ομίλου, η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 υποδεχόμενη την Κοζάνη χάρη στα τέρματα των Ηλιάδη (6') και Παπαγεωργίου (20'). Έτσι, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έμεινε στο -3 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό (ματς λιγότερο), ο οποίος νωρίτερα νίκησε εύκολα 2-0 τον Ηρακλή.

Νίκη με το ίδιο σκορ και για τον Απόλλωνα Πόντου κόντρα στον Καμπανιακό στο ντέρμπι των ουραγών.