Γερμανία

Στην κορυφή με… απώλειες η Γκλάντμπαχ!

Με δύο γκολ του Χέρμαν κι ισάριθμες αναγκαστικές αλλαγές η Γκλάντμπαχ νίκησε 3-1 τη Βέρντερ Βρέμης, που είχε ακυρωθέν γκολ και χαμένο πέναλτι, πηγαίνοντας στο +4 από τους διώκτες της μετά από 11 ματς!

Αν και πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-1, εντούτοις η Γκλάντμπαχ κέρδισε την Βέρντερ Βρέμης στο «Μπορούσια Παρκ», για την 11η αγωνιστική της Bundesliga και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της από τις Λειψία-Μπάγερν Μονάχου που είναι στη δεύτερη θέση στους τέσσερις πόντους!

Τα «πουλάρια» πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, αλλά έχασαν με τραυματισμούς τους Κράμερ και Μπένες, στο 34’ και στο 59’ αντίστοιχα, ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής τους ήταν ο Χέρμαν, που σκόραρε δις.

Πρώτα στο 22ο λεπτό σε κενή εστία κι ακολούθως στο 59ο λεπτό, μετά από ατομική ενέργεια, για να φτάσει τα τέσσερα τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα. Νωρίτερα, είχε προηγηθεί το -πρώτο φετινό- γκολ του με κεφαλιά του Μπενσεμπαινι, στο 20’, με το οποίο η Γκάντμπαχ πήρε το προβάδισμα…

Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» είδαν το τέρμα του Οσάκο στο 27ο λεπτό να ακυρώνεται με τη χρήση VAR, λόγω φάουλ του Ράσιτσα στον Ζακάρια προτού πασάρει στον συμπαίκτη του. Ενώ έχασαν πέναλτι, σε ανατροπή του Οσάκο από τον Μπενσεμπαϊνί, με τον Ζόμερ να αποκρούει πέφτοντας με το… πόδι την εκτέλεση του Κλάασεν στο 53’!

Με το γκολ του Μπιτενκούρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να μην στέκεται αρκετό για να αποφύγουν το όγδοο διαδοχικό παιχνίδι στη Bundesliga που δεν καταφέρνουν να πανηγυρίσουν μια νίκη, κι ενώ στο 87' ο Μπενσεμπαϊνί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα!