Κύπρος

Νίκησε κι έριξε τον Οθέλλο Αθηαίνου η ΑΕΛ

Έστω και αδιάφορη, η ΑΕΛ νίκησε στη Λεμεσό 3-2 τον Οθέλλο Αθηαίνου για την ένατη αγωνιστική των πλέι άουτ του κυπριακού πρωταθλήματος κι ουσιαστικά τον έριξε στη δεύτερη κατηγορία.

Πολύ κοντά στη δεύτερη κατηγορία του κυπριακού πρωταθλήματος έφερε τον Οθέλλο Αθηαίνου η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε εντός έδρας 3-2 του προτελευταίου της ειδικής βαθμολογίας των πλέι άουτ για την ένατη αγωνιστική της διαδικασίας και τον άφησε στο -9 από τις θέσεις παραμονής, μειώνοντας προσωρινά στο -5 από την κορυφή και τον Απόλλωνα Λεμεσού, ο οποίος έχει ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Παπαφώτη στο 12’, Μέντες στο 30’ κι Ανδρέου στο 45’+3. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τα γκολ των Χριστοδούλου στο 76’ και Κατσιάτη στο 83΄χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.