Oλλανδία

Λύτρωση στο τέλος για Αϊντχόφεν, γλίτωσε τα χειρότερα ο Άγιαξ

Στο 90+6' κατάφερε να λυγίσει με 1-0 την Τβέντε η Αϊντχόφεν, ενώ ο Άγιαξ ισοφάρισε στο τέλος σε 2-2 τη Σπάρτα Ρότερνταμ.

Η Αϊντχόφεν ζορίστηκε πάρα πολύ αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τβέντε με 1-0 εντός έδρας, διατηρώντας τη διαφορά από τη 2η θέση της βαθμολογίας της Eredivisie στους δέκα βαθμούς.

Η PSV λυτρώθηκε από τον Πεπί, που πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 80' και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 6ο λεπτόμ των καθυστερήσεων!

Δύσκολη νίκη και για τη Φέγενορντ, που πέρασε με 3-2 από το Χέρενφεϊν με γκολ του Ουέντα στο 88', με τον Άγιαξ από την άλλη να γλιτώνει στο τέλος από τη Σπάρτα Ρότερνταμ.

Ο Αίαντας ισοφάρισε 2-2 με γκολ των Άκπομ (65') και Μπεργκβάιν (88') και γλίτωσε την ήττα, ωστόσο έχει μείνει στο -8 από την τετράδα.