Euro 2024

Άνετο πέρασμα από την Κύπρο για το Βέλγιο

Ήττα εντός προγράμματος για την Κύπρο που έχασε στο ΓΣΠ με 2-0 από το Βέλγιο για την δεύτερη αγωνιστική του ένατου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020.

Την κακή παράδοση απέναντι στο Βέλγιο συνέχισε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου, αφού σε δώδεκα αναμετρήσεις μετρά έντεκα ήττες και μια ισοπαλία. Η ομάδα του Μαρτίνεθ, παρά την απουσία των Κομπανί, Μενιέ, Ντεμπελέ, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε και Λουκάκου λόγω τραυματισμών έφτασε εύκολα στη νίκη και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με έξι βαθμούς.

Οι Βέλγοι είχαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 10΄ με σουτ του Αζάρ, που έφτασε τις 100 συμμετοχές με τη φανέλα της Εθνικής του ομάδας. Στο 18' διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπατσουαγί να περνά τον Πάρντο και να πλασάρει σε κενό τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση στα καρέ της Κύπρου, χωρίς, ωστόσο, να βρουν εκ νέου δίχτυα μέχρι την ανάπαυλα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν σημειώθηκε στο 38΄με το Παπουλή να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Κουρτουά να μπλοκάρει εύκολα. Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς με τους Βέλγους να έχουν την κατοχή, χωρίς, όμως, να απειλήσουν την εστία του Πάρντο. Στο 88΄ οι Κύπριοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν με τον Λαϊφη, όταν μετά από την εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.